Etefon jest najczęściej stosowany w fazie wykształconego liścia flagowego (na krótko przed masowym pojawieniem się ości) do skracania i usztywniania dokłosia zbóż, zwłaszcza delikatnego dokłosia jęczmienia – najbardziej podatnego na załamywanieMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Kiedy i czym najlepiej skracać zboża? Jaka temperatura?

21.03.2025., 08:00h

Zależnie od substancji czynnej, skuteczność działania produktów do regulowania zbóż zależy od temperatury i nasłonecznienia. Bardzo duże znaczenie ma też formulacja produktu, bardzo zmieniająca właściwości tej samej substancji czynnej. Nie bez wpływu na skuteczność zabiegu jest jakość wody użytej do zabiegu i pH.

Substancje czynne do skracania zbóż

Do skracania zbóż służy pięć substancji czynnych – solo albo w różnych połączeniach preparatów dwuskładnikowych. Są to inhibitory hamujące produkcję giberelin:

  • chlorek chlormekwatu (CCC),
  • chlorek mepikwatu,
  • trineksapak etylu,
  • proheksadion wapnia,
  • etefon stymulujący produkcję etylenu.

W jakich warunkach substancje do regulacji zbóż zadziałają skutecznie?

Przed zbliżającymi się zabiegami regulowania zbóż przypominamy najważniejsze cechy tych substancji, w tym optymalne temperatury dla skutecznego ich działania oraz przykłady etykietowych zaleceń ich stosowania w różnych gatunkach zbóż.

Pamiętajmy, że produkty do regulowania rozwoju zbóż zadziałają skutecznie i bezpiecznie tylko w optymalnych warunkach. Susza, przymrozki, niedostateczne nasłonecznienie, za niska lub za wysoka te...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
24°C
Słonecznie
wi_00
pon.
wi_00
19°C
5°C
wt.
wi_00
22°C
9°C
śr.
wi_00
21°C
8°C
czw.
wi_00
18°C
5°C
pt.
wi_00
22°C
10°C
26. kwiecień 2025 00:26