Ile trwają kursy chemizacyjne?
Długość kursów chemizacyjnych jest uzależniona od tego, czy rolnik brał już w nich wcześniej udział, czy też nie. Jeżeli nie, to musi przejść szkolenie podstawowe, które trwa dwa dni. Natomiast w przypadku rolników mających uprawnienia do stosowania środków ochrony roślin wystarczy odbycie jednodniowego szkolenia uzupełniającego.
Uczestnik szkolenia po zdaniu egzaminu uzyskuje zaświadczenie ważne przez okres 5 lat w jednym z następujących zakresów:
- integrowana produkcja roślin,
- doradztwo dotyczące środków ochrony roślin,
- stosowanie środków ochrony roślin:
- sprzętem naziemnym, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie,
- sprzętem agrolotniczym,
- metodą fumigacji,
- sprzętem naziemnym montowanym na pojazdach szynowych lub innym sprzętem stosowanym w kolejnictwie.
Ile kosztują kursy chemizacyjne?
Kursy chemizacyjne są odpłatne. Aktualne stawki za dzień szkolenia balansują w granicach 120 zł, natomiast koszt za dwa dni to 180 zł. Szkolenie można odbyć w lokalnych Ośrodkach Doradztwa Rolniczego lub w firmach zajmujących się ich prowadzeniem i posiadających stosowne uprawnienia. Lista placówek mogących prowadzić tego typu szkolenia jest dostępna na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Czego uczą na kursach chemizacyjnych?
W czasie kursów chemizacyjnych omawiana jest budowa opryskiwaczy. Rolnicy dowiadują się, w jaki sposób przeprowadzać konserwację tych maszyn oraz poznają zasady BHP.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: PIORiN