Z artykułu dowiesz się:
- jakie chwasty najczęściej pojawiają się w kukurydzy,
- jakie szkody mogą spowodować chwasty w kukurydzy bez wykonania oprysku na czas,
- jaki produkt wybrać, aby wykonać skuteczny oprysk na kukurydzę.
Chwasty w kukurydzy – co tak naprawdę zagraża plonom?
Na polu kukurydzy występuje szerokie spektrum chwastów, z których kilka jest uznawanych za najbardziej uciążliwe. Do tej grupy zaliczają się chwasty jedno- i dwuliścienne: chwastnica jednostronna, komosa biała, szarłat szorstki, chwasty rumianowate, szarłat szorstki, rdestówka powojowa oraz perz właściwy.
Regulacja zachwaszczenia ma podstawowe znaczenie w uzyskaniu wysokiego plonu.
Kukurydza w początkowym okresie wzrostu wymaga szczególnej ochrony – siew w szerokie rzędy i początkowo wolny wzrost sprzyja ich szybkiej ekspansji. Nie jest tajemnicą, że chwasty konkurują z kukurydzą o wodę, składniki pokarmowe oraz dostęp do światła słonecznego. Stąd też bardzo ważne jest przeprowadzenie skutecznej ochrony herbicydowej możliwie szybko – w fazie 2-4 liści kukurydzy. Szybka i efektywna ochrona to kluczowy element dla uzyskania wysokiego plonu zielonki czy ziarna kukurydzy.
Działaj zdecydowanie – wykonaj zabieg herbicydowy. Wówczas do minimum ograniczysz negatywny wpływ chwastów na potencjał plonotwórczy Twojej kukurydzy.
Oprysk na kukurydzę – skuteczne zwalczanie niepożądanych chwastów
Aby ochrona kukurydzy była skuteczna, ważne jest, aby herbicydy charakteryzowały się kilkoma cechami: szerokie spektrum zwalczanych chwastów, szybkie działanie, skuteczność chwastobójcza na chwasty znajdujące się nawet w zaawansowanych fazach rozwojowych, długotrwałe zabezpieczenie przed ponownymi wschodami, selektywność herbicydów dla rośliny uprawnej.
Optymalnym rozwiązaniem będzie kompozycja produktów: Nikosar® 060 OD, Juzan® Extra 100 SC i Tezosar® 500 SC, które są dostępne w gotowym zestawie TEZOSAR® EXTRA BOX. Pakiet został przygotowany w trzech wariantach wielkościowych, na około: 1,4 ha, 7 ha i 14 ha.
Działanie substancji aktywnych pakietu zazębia się na wielu płaszczyznach – 3 różne mechanizmy działania, szerokie spektrum zwalczanych chwastów, działanie doglebowe i nalistne. Wśród substancji aktywnych znajdują się:
nikosulfuron – jest pobierany przez liście i przeznaczony do zwalczania chwastów dwuliściennych i jednoliściennych, w tym chwastnicy jednostronnej i perzu właściwego,
terbutyloazyna – działa odglebowo, jest pobierana przez korzenie, zwalcza chwasty dwuliścienne, zabezpiecza przed zachwaszczeniem wtórnym,
mezotrion – jest pobierany przez liście i korzenie chwastów, zwalcza najbardziej uciążliwe chwasty
Aplikacja nalistna TEZOSAR® EXTRA BOX jest możliwa nawet w fazie sześciu liści kukurydzy, czyli w BBCH 16.
Ochrona kukurydzy z zestawem TEZOSAR® EXTRA BOX jest maksymalnie ułatwiona, ponieważ produkty działają na szerokie spektrum chwastów, występujące na plantacji kukurydzy. Jeżeli chcesz lepiej poznać Nikosar® 060 OD, Juzan® Extra 100 SC i Tezosar® 500 SC (produkty wchodzące w skład zestawu), odwiedź stronę internetową TEZOSAR® EXTRA BOX.