Polygreen Fungicide WP: biologiczny fungicyd do ochrony rzepaku i zbóżJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorUprawa

Polygreen Fungicide WP: biologiczny fungicyd do ochrony rzepaku i zbóż

13.01.2024., 08:00h
Wprowadzenie w 2014 roku obowiązkowego stosowania się do zasad integrowanej ochrony roślin i w 2023 roku ekoschematów ma na celu spowodowanie ograniczenia stosowania rozwiązań chemicznych. Zmusza do tego rolników także wycofywanie substancji czynnych, przez co ochrona staje się coraz trudniejsza.

Biologiczne metody ochrony roślin

Priorytetem jest korzystanie z biologicznych metod ochrony i takie preparaty nadal są w Polsce technologiczną innowacją. Mało jest produktów biologicznych do ochrony roślin uprawnych, a takie, które można stosować w kilku gatunkach są rzadkością. Takim produktem jest Polygreen Fungicide WP z zezwoleniem zmieniającym MRiRW z 2022 r.

Co zwalcza Polygreen Fungicide WP?

Produkt oparty jest o organizm grzybopodobny Phytium oligandrum, który jest pasożytem niektórych gatunków grzybów chorobotwórczych m.in. sprawców zgnilizny twardzikowej, suchej zgnilizny kapustnych czy fuzariozy kłosów. Zwalcza patogen bezpośrednio oplatając strzępkami sprawców chorób, a także wydziela enzymy powodując degradację ścian komórkowych grzybów patogenicznych. Posiada właściwości stymulujące rośliny do wzrostu poprzez wytwarzanie tryptaminy, która jest prekursorem kwasu IAA, czyli jednej z naturalnych auksyn. Indukuje rośliny do budowania naturalnej odporności poprzez wytwarzanie oligandryn.

Kiedy można stosować Polygreen Fungicide WP?

Ten biologiczny fungicyd posiada obecnie rejestrację w uprawie rzepaku ozimego (zgnilizna twardzikowa, sucha zgnilizna kapustnych) oraz pszenicy ozimej, pszenicy jarej i jęczmienia jarego (fuzarioza kłosów). W rzepaku można go zgodnie z rejestracją stosować w ograniczaniu zgnilizny twardzikowej (2 zabiegi) i suchej zgnilizny kapustnych (3 zabiegi) w kilku wariantach opisanych w etykiecie. Podobnie w pszenicy i jęczmieniu, przy czym pierwszy zabieg z 2–3 zalecanych stosuje się już w fazie 3–5 liści, aby organizm grzybopodobny zasiedlił korzenie i wyeliminował z tej strefy grzyby chorobotwórcze.

Przeczytaj również: Jakie biopreparaty do zwalczania grzybów chorobotwórczych roślin uprawnych na bazie pasożytniczych grzybów są zarejestrowane w Polsce?

image
Szkolenia dla rolników

Rolniku, nie przegap szkolenia z integrowanej produkcji roślin!

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 02:49