Popularny herbicyd i fungicyd znikną? KE chce je wycofaćHardi
StoryEditorUprawa

Popularny herbicyd i fungicyd znikną? KE chce je wycofać

12.12.2024., 09:00h

KE przymierza się do wycofania flufenacetu i flutolanilu, dwóch substancji czynnych stanowiących jeden z głównych składników środków ochrony roślin. Od kiedy rolnik nie będzie mógł stosować takich oprysków?

KE wycofuje substancje czynne na potęgę

Rolnicy są załamani. Komisja Europejska konsekwentnie podejmuje decyzje o wycofaniu kolejnych substancji czynnych. W ciągu minionych 5 lat nie zatwierdzono żadnego środka aktywnego, ale za to wycofano 80! O czym więcej pisaliśmy TUTAJ.

Teraz planowane jest wycofanie popularnego herbicydu – flufenacetu oraz fungicydu – flutolanilu.

Czy będzie przedłużenie dla flufenacetu i flutolanilu?

Jak informuje niemiecki portal agrarheute.com, wszystko wskazuje na to, że KE nie przychyli się do próśb rolników i nie przedłuży zatwierdzenia flufenacetu i flutolanilu. W minionym tygodniu odbyło się spotkanie Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF), w którego trakcie KE złożyła dwa projekty wniosków ws. wycofania powyższych substancji czynnych.

Na co działa flufenacet?

Flufenacet jest substancją herbicydową stanowiącą składnik aż 79 środków ochrony roślin zwalczających chwasty, która jest najczęściej wykorzystywana do zwalczania:

  • wyczyńca łąkowego,
  • miotły zbożowej,
  • życic.

Jak podkreślają rolnicy, to jeden z nielicznych herbicydów, które zwalczają chwasty w uprawach zbóż ozimych i ziemniaków, a jego utrata znacząco ograniczy możliwości ochrony roślin przed chwastami, doprowadzając do zmniejszenia plonów i obniżenia jakości produkcji.

Zobacz również: Czy z rynku zniknie flufenacet? Występuje w 80 opryskach na chwasty w zbożach

Na co działa flutolanil?

Flutolanil stanowi składnik zapraw grzybobójczych o działaniu systemicznym do zaprawiania ziemniaków w celu ich ochrony przed rizoktoniozą.

Dlaczego KE chce wycofać flufenacet i flutolanil?

Jak wynika z projektów wniosków złożonych przez KE, zarówno flufenacet, jak i flutolanil nie spełniają już kryteriów ponownego zatwierdzenia.

Zdaniem KE, flufenacet nie spełnia kryteriów ponownego zatwierdzenia, ponieważ zawiera właściwości uszkadzające układ hormonalny, co wywołuje negatywne konsekwencje dla równowagi hormonalnej, które niedawno wymieniono również w raporcie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Natomiast w przypadku flutolanilu, KE stwierdziła, że w ocenie ryzyka występuje niepewność ze względu na brak danych, choć EFSA nie zidentyfikowała żadnych obszarów krytycznych w przypadku tej substancji.

Flufenacet + flutolanil = kwas trifluorooctowy

Jak wskazuje KE, flufenacet w połączeniu z flutolanilem tworzy wieczny, chemiczny kwas trifluorooctowy (TFA) stanowiący produkt rozkładu, który należy do substancji per- i polifluoroalkilowy (PFAS). W związku z czym istnieją podejrzenia co do tego, że ma on negatywny wpływ na reprodukcję.

Do Agencji Chemikaliów UE (ECHA) na początku roku 2024 trafił wniosek w sprawie reklasyfikacji TFA, w którego uzasadnieniu KE odwołuje się do badania przeprowadzonego przez firmę Bayer. Wówczas wyniki pokazały, że u płodów królików po podaniu TFA wystąpiły poważne wady rozwojowe.

Czy to pewne, że flufenacet i flutolanil zostaną wycofane?

Powstałe projekty zawierające projekty propozycji wycofania flufenacetu i flutolanilu nie są wiążące. Zanim KE będzie miała możliwość ponownego odmówienia zatwierdzenia składników aktywnych, przedstawiciele państw członkowskich UE muszą omówić propozycje i głosować nad nimi. Natomiast uchwalenie odpowiedniego rozporządzenia, zajmie prawdopodobnie kilka miesięcy.

Przeczytaj również:

image
KE wycofuje kolejną substancję

Ważny herbicyd zniknie z rynku. Czym rolnicy nie będą mogli pryskać?

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: agrarheute.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 09:02