![W Polsce pierwszy eksperyment polowy z uprawą soi założył w 1878 r. Antoni Sempołowski w Szkole Rolniczej w Żabikowie. Wysiał on wtedy 19 odmian chińskich otrzymanych z Austrii od prof. Haberlanda. Niestety soja wtedy nie dojrzała. Z faktów historycznych warto dodać, że w 1925 r. w Wilnie odmianę Wileńska Brunatna wyselekcjonował Wacław Strażewicz, a w 1930 r. w Puławach odmianę Puławską Wczesną Żółtą wyselekcjonował Bohdan Dzikowski. W 1933 r. uprawiano w Polsce 1503 ha soi](/templates/site/images/jpgs/h_no-image_640.jpg)
Podczas konferencji „Burak cukrowy: uprawa, ochrona, przyszłość” zorganizowanej przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Ślęzy na Dolnym Śląsku, dr hab. Piotr Gradziuk, prof. Instytutu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polska Akademia Nauk omówił system kredytów węglowych w sektorze buraka cukrowego.
Brak przepisów unijnych w sprawie rolnictwa węglowego
Gospodarzy preferujących obecny model uprawy przed rolnictwem węglowym na razie ratuje brak przepisów unijnych w tej sprawie. Obowiązuje w tym zakresie bowiem tylko wolny rynek. A zgodnie z nim, mogą oczywiście być jego uczestnikami lub nie. I jak na razie wybór w tej sprawie należy i zależy wyłącznie od nich.
Obecnie jedyna unijna regulacja w zakresie rolnictwa węglowego ma charakter intencyjny i bardzo ogólny. To rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 10 kwietnia 2024 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamen...