KE bez litości dla rolników. Wycofuje kolejną substancję czynną
KE wycofuje kolejną substancje aktywną. Z listy herbicydów znika metrybuzyna. Zaboli to przede wszystkim producentów ziemniaka, ale też zbóż.
Do kiedy rolnicy mogą kupić i stosować? herbicydy z metrybuzyną?
Jak poinformowało polskie ministerstwo rolnictwa, państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 24 maja 2025 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w skład których wchodzi metrybuzyna.
W związku z tym ustanowiono terminy na zużycie istniejących zapasów środków ochrony roślin, w skład których wchodzi metrybuzyna, w następujący sposób:
- środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 24 maja 2025 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 24 września 2025 r.;
- środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 24 maja 2025 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 24 listopada 2025 r.
Metrybuzyna: skuteczna i tania w odchwaszczaniu ziemniaka
Metrybuzyna jest jednym z najtańszych i z najskuteczniejszych rozwiązań stosownych przy odchwaszczaniu ziemniaków. Jak wyjaśnia Marek Kalinowski w artykule: Jak zwalczać chwasty w ziemniakach w okresie do zwarcia rzędów?metrybuzyna eliminuje z jednoliściennych skutecznie włośnice i życice. Z dwuliściennych chwastami wrażliwymi na tę substancję są: chaber bławatek, dymnica pospolita, fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, maruna bezwonna, pokrzywa żegawka, poziewnik szorstki, przetacznik bluszczykowy, rumian polny, rumianek pospolity, rzodkiew świrzepa, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne i żółtlica drobnokwiatowa.
Kolejne substancje aktywne na celowniku KE
W najbliższym czasie z listy substancji dozwolonych do stosowania w UE i w Polsce zniknie tritosulfuron, mepanipirym, dimetomorf, bentiawalikarb, metiram i klofentezyna. Są też przymiarki do wycofania flufenacetu, bardo popularnego w ochronie zbóż.
Kamila Szałaj