KE nie przedłuża zezwolenia na metrybuzynę
KE wycofuje kolejną substancje aktywną. Decyzję w tej sprawie opublikowała 31 października 2024 roku. Z listy herbicydów ma zniknąć metrybuzyna. Zaboli to przede wszystkim producentów ziemniaka, ale też zbóż.
Europejski Urz ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że metrybuzyna zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego w odniesieniu do wydzielania hormonów tarczycy u ludzi.
- Ponadto Urząd stwierdził, że szacunki narażenia osób postronnych i mieszkańców przekraczają ustaloną wartość dopuszczalną dla wszystkich ocenionych reprezentatywnych zastosowań oraz że dostępne badania nie były wystarczające, aby wykluczyć wysokie ryzyko dla pszczół – czytamy w rozporządzeniu KE 2024/2806 z dnia 31 października 2024 r.
Państwa członkowskie mają czas na cofnięcie zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające metrybuzynę do 24 maja 2025 r. Natomiast okres na zużycie zapasów upłynie najpóźniej dnia 24 listopada 2025.
Metrybuzyna – skuteczna i tania
Metrybuzyna jest jednym z najtańszych i z najskuteczniejszych rozwiązań stosownych przy odchwaszczaniu ziemniaków. Jak wyjaśnia Marek Kalinowski w artykule: Jak zwalczać chwasty w ziemniakach w okresie do zwarcia rzędów?metrybuzyna eliminuje z jednoliściennych skutecznie włośnice i życice. Z dwuliściennych chwastami wrażliwymi na tę substancję są: chaber bławatek, dymnica pospolita, fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, maruna bezwonna, pokrzywa żegawka, poziewnik szorstki, przetacznik bluszczykowy, rumian polny, rumianek pospolity, rzodkiew świrzepa, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne i żółtlica drobnokwiatowa.
Kolejne substancje aktywne na celowniku KE
W najbliższym czasie z listy substancji dozwolonych do stosowania w UE zniknie mepanipirym, dimetomorf, bentiawalikarb, metiram i klofentezyna. Są też przymiarki do wycofania flufenacetu, bardo popularnego w ochronie zbóż.
Kamila Szałaj