Te straty można znacznie ograniczyć separując gnojowicę i aplikując ją bezpośrednio do gleby. W ub.r. opisywaliśmy też w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” popularną w Danii technologię zakwaszania gnojowicy kwasem siarkowym. Obniżenie pH powoduje przechodzenie amoniaku do jonów amonowych i tworzenia przy obecności siarki siarczanu amonu.
Powstrzymać nitryfikację
Rozwiązań umożliwiających ograniczanie strat azotu z gnojowicy jest sporo a jedno z ciekawszych przedstawiła w ub.r. w Niemczech na globalnej konferencji firma BASF. Prezentowano tam preparat Vizura, który zawiera związek będący inhibitorem nitryfikacji. Ten produkt, który w Polsce będzie dostępny w br., firma prezentowała na konferencji w Warszawie w grudniu ub.r.
Jak bardzo dodanie Vizury do gnojowicy albo do pofermentu z biogazowni spowalnia przekształcanie jonów amonowych w azotany. Składnik aktywny produktu o nazwie DMPP mocno hamuje działania bakterii Nitrosomonas i uniemożliwia im przekształcanie jonów amonowych w azotany. Dobrą tego konsekwencja jest, że uniemożliwia to wypłukiwanie azotu z gleby, dzięki czemu jest on chroniony i dostępny dla roślin znacznie dłużej.
Vizura do gnojowicy
Z przeprowadzonych badań, które na ubiegłorocznej konferencji prezentował Adam Urbaniak z firmy BASF wynika, że przy niskich temperaturach na poziomie 5 st. C azot amonowy po aplikacji gnojowicy bez dodatku jest przekształcany w azotany w ciągu ok. 6 tygodni, a z dodatkiem Vizury dopiero po 10–14 tygodniach. Tak niskie temperatury w praktyce nie utrzymują się. Dla porównania, ten proces w temperaturze ok. 20 st. C, czyli przekształcanie się azotu amonowego z gnojowicy bez dodatku w łatwe do wypłukania azotany trwa do ok. tygodnia, a z dodatkiem Vizury wydłuża się do 4–6 tygodni.
Ustabilizowanie azotu amonowego jest opłacalne, zwłaszcza jeżeli gnojowicę aplikujemy przed siewem roślin, które będą mogły wykorzystywać ustabilizowany azot przez kilka następnych tygodni. Jak widać, nowy produkt jest wartościowy i zapewne wielu rolników zastanawia się jak go stosować. Zgodnie z etykietą rejestracyjną Vizurę należy dodawać do gnojowicy lub do pofermentu z biogazowni bezpośrednio przed ich aplikacją. A w jakiej ilości stosujemy preparat? Przy aplikacji późnym latem i jesienią, jeżeli będzie po niej wykonany zespół uprawek ścierniskowych lub orka zaleca się dawkę 3 l/ha. Przy rozlewaniu gnojowicy wczesną wiosną (pogłównie lub w zespole uprawek) zaleca się dawkę 2 l/ha. Jeżeli gnojowica stosowana jest za pomocą aplikatorów doglebowych w celu nawożenia pod korzeń Vizurę stosujemy w ilości 1 l/ha.
Marek Kalinowski