Takie działania spowodują znaczne trudności w prowadzeniu skutecznej ochrony chemicznej w uprawach rolniczych a w szczególności zbóż i kukurydzy, ale przede wszystkim zasadniczo utrudnią możliwość rotacji substancji stosowanych na danym polu, co w dłuższej perspektywie wpłynie na wzrost odporności agrofagów na dane substancje. Poza tym doprowadzą do dużych zakłóceń w organizacji pracy gospodarstw rolnych, zmuszą do wykonywania większej liczby zabiegów, a ponadto podniosą koszty produkcji, które już teraz są bardzo wysokie. W efekcie będzie to kolejne działanie, które wpłynie na obniżenie konkurencyjności naszych gospodarstw na rynku światowym.
Należy także zaznaczyć, że wycofywanie substancji aktywnych z rynku przyczyni się do wchodzenia na rynek środków niewiadomego pochodzenia, podrabianych i sprzedawanych po znacznie zaniżonych cenach, co automatycznie będzie implikowało negatywne zmiany także w zakresie jakości płodów rolnych.
W związku z powyższym Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych stanowczo protestuje przeciwko nieprzemyślanym działaniom, które szkodzą polskiemu rolnictwu. Dla nas producentów są one nie do zaakceptowania ponieważ w efekcie uniemożliwiają efektywne gospodarowanie.