Trwa kampania "Kupując podróbki tracisz wiele razy"
Corteva Agriscience Poland jako członek Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin aktywnie uczestniczy w kampaniach informacyjnych, których celem jest informowanie o skutkach stosowania nielegalnych środków ochrony roślin.
Zdarza się, że rolnicy wchodzą w posiadanie takich produktów całkiem nieświadomie. Gorzej, jeżeli zdają sobie z tego sprawę bo przez to stają się ogniwem karalnego procederu, a stosując je ryzykują zniszczeniem roślin.
W roku 2021 PSOR wspólnie z PIORiN i KAS uruchomiły kolejny projekt edukacyjny skierowany do rolników pod nazwą "Kupując podróbki tracisz wiele razy", o którym więcej na stronie: www.bezpiecznauprawa.org/kampania.
Na pewnych rzeczach lepiej nie oszczędzać
Większość zapytanych odpowie, że tak i faktycznie rolnicy starannie planują wydatki i inwestycje. Bo w przypadku współczesnego gospodarstwa nie można stać w miejscu. Inwestycje to nie tylko nowoczesne maszyny czy zabudowania gospodarcze, to także nowe technologie produkcji, ochrony i nawożenia.
Czy ryzyko naprawdę się opłaca?
Jak coś jest dobre, to na pewno ktoś będzie próbował to podrobić. Niestety, podobnie jest w przypadku środków ochron roślin. Podróbki kuszą dużo niższą od oryginału ceną i najczęściej mają etykietę w innym języku, np. rosyjskim. Największą niewiadomą jest to co w opakowaniu się znajduje. Kupując nielegalne środki ochrony roślin ogromnie ryzykujemy. Stawiamy na szali jakość i przyszłość swoich plonów. Narażamy siebie i innych na ryzyko utraty zdrowia a nawet życia.
Edukowanie w kwestii ŚOR ma ogromne znaczenie
Kupowanie i stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin to ryzyko, konsekwencje i strata – najczęściej wielokrotna. Takie transakcje nie są rejestrowane i w przypadku reklamacji czy problemów nie ma się do kogo w tej sprawie zwrócić. Jeszcze bardziej wymierne są straty w plonie, czasem nawet skutkujące zniszczeniem całej uprawy!
- W najlepszym razie podrobiony środek nie zadziała w ogóle. W najgorszym, zdarzającym się najczęściej, jak na zdjęciu – zniszczy chronioną uprawę
Marek Kalinowski
Za informacją Corteva Agriscience Poland
Zdjęcie: Corteva