StoryEditorWiadomości z branży

Sumi Agro Poland – od 25 lat partner i doradca rolnika

13.02.2019., 11:02h
Producent środków ochrony roślin, w tym najpopularniejszego insektycydu w Polsce – Mospilanu 20 SP, świętuje w tym roku okrągłą rocznicę obecności na polskim rynku. Co firma Sumi Agro Poland uważa za największy dotychczasowy sukces i jak widzi swoją przyszłość?

Temu poświęcona była styczniowa konferencja firmy w Warszawie. Warto przy okazji jubileuszu zaprezentować w telegraficznym skrócie historię i ważne daty rozwoju firmy, o czym mówił Tomasz Malczewski, prezes Sumi Agro Poland.

Zaczęło się od sklepu w Kioto

Korzenie firmy sięgają lat 20. XVII wieku a jej założycielem był Masatomo Sumitomo, który w Kioto otworzył sklep z lekami i książkami. Bazując na swoich doświadczeniach Masatomo spisał zasady prowadzenia przedsiębiorstwa handlowego. Dokument ten stworzył podwaliny międzynarodowego koncernu Sumitomo Corporation, działającego obecnie w różnych branżach takich jak przemysł wydobywczy, produkcja chemiczna, czy transport poprzez 700 spółek na całym świecie. Ważną pozycję zajmują w nim firmy związane z rolnictwem, wśród nich właśnie Sumi Agro. 

W Europie firma Sumi Agro rozpoczęła działalność w 1992 roku, otwierając pierwszą spółkę na Węgrzech a następnie spółki w kolejnych krajach. Ambicją firmy było stanie się wiodącą platformą dystrybucji środków ochrony roślin, nasion i nawozów w Europie. Firma realizuje ten cel poprzez sprzedaż produktów różnych dostawców (głównie japońskich) oraz własnych innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa i ogrodnictwa. Sojusz strategiczny, który w 2012 roku Sumi Agro Europe nawiązała z włoskim producentem SIPCAM umożliwił firmie dostęp do całego europejskiego rynku środków ochrony roślin.

Polski debiut z Mospilanem

Polska spółka rozpoczęła działalność w 1994 roku jako jedna z pierwszych w Europie, konsekwentnie realizując misję firmy matki. Już dwa lata później na rynku pojawił się Mospilan 20 SP, do dziś jeden z najczęściej stosowanych insektycydów w Polsce. W 1994 roku zespół Sumi Agro Poland liczył dziewięć osób. Obecnie firma zatrudnia 37 osób, z czego 17 pracuje w terenie jako doradcy sprzedaży, cenieni przez rolników za wiedzę i fachowe doradztwo. Jej centrum produkcyjnym i konfekcyjnym dla środków ochrony roślin, nawozów i adiuwantów jest firma Fregata S.A. w Waćmierzu.

Główne obszary działalności Sumi Agro to sprzedaż środków ochrony roślin, nasion, nawozów specjalistycznych i adiuwantów. Firma ma w ofercie produkty kluczowe dla ochrony upraw. Najważniejsze z nich to fungicyd Topsin M 500 SC oraz insektycyd Mospilan 20 SP - o najszerszym zakresie rejestracji na rynku i jedyny środek o 4-letnim okresie ważności.

Partner i doradca rolnika

̶ Jesteśmy dumni, że w ciągu tych 25 lat zbudowaliśmy profesjonalny zespół ludzi zaangażowanych w swoją pracę i wspólnymi siłami osiągnęliśmy wiele. Od początku działalności do dziś utrzymujemy stabilną pozycję na rynku, a nasze produkty znajdują się w czołówce najpowszechniej stosowanych środków ochrony roślin. Staramy się reagować na potrzeby rynku, opracowując i wprowadzając na rynek m.in. takie produkty jak Yamato 303 SE i Isomaty. Chcemy być dla rolników partnerem i doradcą. Dbać o ich potrzeby, jednocześnie tworzyć nasze produkty w trosce o bezpieczeństwo środowiska i owadów zapylających – to nasze cele od początku działalności – mówi Tomasz Malczewski, prezes Sumi Agro Poland.

Firma od lat współpracuje z polskimi przedsiębiorstwami takimi jak wspomniana Fregata S.A., Krajowa Spółka Cukrowa S.A., firmami konfekcjonującymi środki ochrony roślin, instytutami i ośrodkami badawczymi (m.in. IOR-PIB Poznań, UP Lublin, UP Olsztyn, IO Skierniewice) oraz zrzeszeniami branżowymi – Krajową Federacją Producentów Zbóż oraz Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. 

Ważnym elementem strategii firmy jest również działalność w Polskim Stowarzyszeniu Ochrony Roślin (PSOR) od momentu jego założenia, m.in. udział w stworzeniu i finansowaniu systemu zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin. Sumi Agro Poland aktywnie angażuje się również w edukację polskich producentów rolnych i sadowniczych. Rocznie pracownicy przeprowadzają ponad 100 szkoleń. Firma prowadzi także akcje: „Ochrona roślin bezpieczna dla pszczół” oraz „Budujemy populację owadów zapylających”. 

Nowe i ważne środki ochrony

Paweł Banach, dyrektor Działu Rejestracji i Rozwoju, mówił o nowych produktach firmy i o coraz bardziej wymagającym prawie przy rejestracji. W tej chwili trwa w pewnym sensie ponowny przegląd substancji czynnych. Np. ważność rejestracji preparatu Topsin M 500 SC zawierającego tiofanat metylu kończy się w 2022 r. Jest to produkt znany i o najszerszym zakresie stosowania w różnych uprawach. Co bardzo ważne – to jedyny produkt fungicydowy zarejestrowany do ochrony soi. Zgodnie z najnowszym zastosowaniem etykietowym jest też jedynym fungicydem zarejestrowanym w rzepaku do zastosowania wczesnowiosennego w celu ograniczania kiły kapusty. Tiofanat metylu i dodatkowo tetrakonazol zawiera także Yamato 303 SE. Ten produkt ma ważność rejestracji do przyszłego roku z możliwością obrotu do końca kwietnia 2021 r. Można go stosować już w temperaturze od 5 st. C a jednym z najnowszych zastosowań etykietowych jest zwalczanie chorób podstawy źdźbła, liści i kłosów w pszenżycie ozimym. 

Paweł Banach podkreślał znaczenie tiofanatu metylu w tych produktach, bo zawierający go Topsin jest jedynym fungicydem z grupy chemicznej benzymidazoli na polskim rynku, co czyni go mocnym instrumentem w przeciwdziałaniu i zarządzaniu odpornością. Z tych powodów ta substancja czynna powinna być ponownie zatwierdzona, ale wszystko w rękach Komisji Europejskiej. Tego problemu nie ma już acetamipryd zawarty w insektycydzie Mospilan 20 SP, ale także w insektycydzie Inazuma (zawiera dodatkowo zatwierdzoną już lambda cyhalotrynę). Acetamipryd decyzją KE w ub.r. został ponownie zatwierdzony do stosowania w środkach ochrony roślin aż na 15 lat (do 2034 r.) bez żadnych 
ograniczeń.

 Nowym produktem firmy, chociaż zarejestrowanym pod koniec 2017 r., jest fungicyd Fosaa 633 EC (fenpropidyna + prochloraz) do zwalczania septoriozy paskowanej liści i mączniaka prawdziwego w pszenicy ozimej. Są prowadzone prace nad rozszerzeniem rejestracji. Pod koniec ub.r. rejestrację uzyskał środek Metfin (metkonazol) do ochrony pszenicy ozimej i jarej (septorioza paskowana liści, fuzarioza kłosów) oraz rzepaku ozimego (sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, szara pleśń, cylindrosporioza)

Nowe molekuły i środki biologiczne

Dziś Sumi Agro Poland dostarcza kompleksowe rozwiązania dla polskich rolników. Jakie produkty i rozwiązania chce rozwijać w przyszłości? Z całą pewnością będą to biologiczne środki ochrony, ale też dzięki współpracy z wiodącymi japońskimi dostawcami nowych molekuł, firma Sumi Agro Poland ma w bliskich planach wprowadzenie na polski rynek produktów chemicznych na bazie zupełnie nowych substancji czynnych. 

– Konsekwentnie realizujemy nasze plany rozwoju rozwiązań niekonwencjonalnych. Mowa o takich produktach jak japońskie blokery rozmnażania szkodników sadowniczych (Isomaty), biostymulatory, czy biologiczne środki ochrony roślin. Planujemy łączyć je z produktami konwencjonalnymi. Ważne jest dla nas również budowanie świadomości na temat oferowanych rozwiązań, aktywna edukacja producentów rolniczych i sadowniczych – mówi Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland. 

Oferowane obecnie produkty niekonwencjonalne to trzy japońskie Isomaty: Isonet Z, Isomate CTT i Isomate CLS (w trakcie rejestracji) oraz cztery biostymulatory: Shigeki, Kaishi, Kinactiv Fruit i Kinactiv Initial. Firma wprowadza biostymulatory zawierające w składzie aminokwasy wyłącznie pochodzenia roślinnego. Te cztery produkty omówiła na konferencji Marta Strzelecka, a ich rosnąca oferta jest wynikiem zakupu hiszpańskiego dostawcy Futureco Bioscience w 2017 r. To umożliwiło Sumi Agro Poland dostęp do nowych, rozwojowych segmentów rynku rolniczego, w tym właśnie biostymulatorów. 


Marek Kalinowski
Na zdjęciu: Tomasz Malczewski, prezes Sumi Agro Poland

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 09:50