Gdzie wystąpiły największe niedobory wody?
Jak poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG – PIB) w Puławach, w ósmym okresie raportowania trwającym od 1 czerwca do 31 lipca br. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), będącego podstawą oceny stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -66 mm. W tym okresie zwiększył się również deficyt wody o 2 mm.
– Największe niedobory wody od -160 do -209 mm notowano na obszarze Nizin Mazowieckiej i Podlaskiej, na Polesiu oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Na południu kraju oraz w Polsce zachodniej i północno-zachodniej deficyt wody był najmniejszy od -50 do -119 mm. Na pozostałym terytorium kraju notowano braki wody dla roślin uprawnych od -120 do -159 mm – podał IUNG.
Na terenie, ilu województw wystąpiła susza rolnicza?
W ósmym okresie raportowania susza rolnicza wystąpiła na terenie 10 następujących województw:
- Mazowieckiego,
- Łódzkiego,
- Podlaskiego,
- Podkarpackiego,
- Lubelskiego,
- Opolskiego,
- Zachodniopomorskiego,
- Wielkopolskiego,
- Warmińsko-mazurskiego,
- Dolnośląskiego.
W ilu uprawach wystąpiła susza rolnicza?
Susza rolnicza wystąpiła w jedenastu następujących uprawach:
- kukurydzy na ziarno,
- kukurydzy na kiszonkę,
- krzewów owocowych,
- roślin strączkowych,
- warzyw gruntowych,
- zbóż jarych,
- tytoniu,
- zbóż ozimych,
- truskawek,
- chmielu,
- ziemniaka.
Susza w uprawie kukurydzy na ziarno
Susza rolnicza w uprawie kukurydzy na ziarno w ósmym okresie raportowania została odnotowana na terenie województw:
- mazowieckiego,
- łódzkiego,
- podlaskiego,
- podkarpackiego,
- lubelskiego,
- opolskiego,
- zachodniopomorskiego,
- wielkopolskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- dolnośląskiego.
– W ósmym okresie raportowania od 1 czerwca do 31 lipca 2024 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na ziarno. Notowano ją w 275 gminach (11,1% gmin Polski). Nastąpiło zmniejszenie o 3,11 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 1,62% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 0,75 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania) – podaje IUNG.
Susza w uprawie kukurydzy na kiszonkę
W ósmym okresie raportowania susza została odnotowana w uprawie kukurydzy na kiszonkę w tych samych województwach, w których wystąpiła susza w uprawie kukurydzy na ziarno.
– Suszę notowano również wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Notowano ją w 275 gminach (11,1% gmin Polski). Nastąpiło zmniejszenie o 3,11 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 1,62% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 0,75 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania) – podał IUNG.
Susza w uprawie zbóż jarych
Okazuje się, że w ósmym okresie raportowania susza rolnicza wystąpiła również w uprawie zbóż jarych w następujących województwach:
- łódzkim,
- podkarpackim,
- mazowieckim,
- podlaskim.
– Suszę notowano również w uprawach zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 26 gminach (1,05% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 6,62 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 0,07% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 0,89 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania) – wyjaśnił IUNG.
Susza w uprawie zbóż ozimych
W ósmym okresie raportowania odnotowano suszę w uprawie zbóż ozimych na terenie województwa mazowieckiego.
– Suszę rolniczą odnotowano także w uprawach zbóż ozimych. W tych uprawach notowano ją w 2 gminach (0,08% gmin Polski), Suszę notowano na obszarze 0,00% gruntów ornych kraju, nastąpiło zmniejszenie o 0,28 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania – podał IUNG.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: IUNG