IUNG: susza rolnicza pogłębia się
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował dziewiąty w roku 2024 raport suszowy, z którego wynika, że susza się zwiększa. Od 11 czerwca do 10 sierpnia wystąpiła na terenie dziesięciu województw:
- podlaskiego,
- mazowieckiego,
- lubelskiego,
- podkarpackiego,
- łódzkiego,
- świętokrzyskiego,
- wielkopolskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- zachodniopomorskiego,
- śląskiego.
– Stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20%w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych – poinformował prof. dr hab. Mariusz Matyka, dyrektor IUNG.
Gdzie susza jest największa?
Od 11 czerwca do sierpnia 2024 r. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego KBW dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -78 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zwiększeniu o 12 mm.
Największe niedobory wody od -160 do -199 mm notowano na obszarze Nizin Mazowieckiej i Podlaskiej, na Polesiu oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Na południu kraju oraz w Polsce zachodniej i północno-zachodniej deficyt wody był najmniejszy od -50 do -119 mm. Na pozostałym terytorium kraju notowano braki wody dla roślin uprawnych od -120 do -159 mm.
W których uprawach susza jest największa?
W okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia 2024 r. susza rolnicza wystąpiła w 10 województwach w Polsce w 11 monitorowanych uprawach: kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, tytoniu, ziemniaka, chmielu, truskawek, zbóż jarych, drzew owocowych.
Najbardziej ucierpiały uprawy kukurydzy na kiszonkę w 10 województwach, 436 gminach, na obszarze 2,83% gruntów ornych kraju.
Susza dotyka również uprawy kukurydzy na ziarno w 10 województwach, 409 gminach, na obszarze 2,67% gruntów ornych kraju.
Susza występuje również w uprawach krzewów owocowych na terenie 9 województw, 261 gmin, na obszarze 1,96% gruntów ornych kraju.
Susza nie oszczędza także upraw roślin strączkowych. Wystąpiła w 9 województwach, na terenie 211 gmin, w obszarze 1,31% gruntów ornych kraju.
Usychają również uprawy warzyw gruntowych w 5 województwach, na terenie 58 gmin, w obszarze 0,22% gruntów ornych kraju.
Podobnie przedstawia się sytuacja w uprawach tytoniu, gdzie również obejmuje ona 5 województw, ale 38 gmin i 0,17% gruntów ornych kraju.
Susza objęła swym zasięgiem również uprawy ziemniaka w 5 województwach, 29 gminach i na obszarze 0,10% gruntów ornych kraju.
Natomiast susza w uprawie chmielu wystąpiła na terenie 3 województw, 16 gmin i w obszarze 0,05% gruntów ornych kraju.
Deficyt wody wystąpił także w uprawie truskawek na terenie 3 województw, 10 gmin, obszarze 0,02% gruntów ornych kraju.
Susza w uprawie zbóż jarych objęła plantacje na terenie 1 województwa, 2 gmin i 0,97% gruntów ornych kraju.
Susza w uprawie drzew owocowych również wystąpiła na terenie 1 województwa, 2 gmin i 0,00% gruntów ornych kraju.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: IUNG