Współpraca firm ma przyspieszyć wprowadzenie tego rozwiązania do biologicznego zaprawiania nasion w wielu krajach Europy. Plan zakłada, że stanie się to w ciągu najbliższych pięciu lat, tj. do czasu zatwierdzenia produktu przez organy regulacyjne.
W jaki sposób działa biostymulator od Alphea.Bio?
ACTIV firmy Aphea.Bio to biostymulator do zaprawiania ziarna pszenicy na bazie pożytecznych mikroorganizmów. Poprawiając efektywność wykorzystania składników odżywczych przez rośliny, umożliwia uzyskanie o pięć procent wyższych plonów przy zmniejszonym zużyciu nawozów.
Biostymulator zawiera zastrzeżony szczep bakterii z gatunku Stenotrophomonas rhizophila, który poprzez kilka sposobów działania przyczynia się do lepszego wzrostu roślin pszenicy. Szczep posiada wiele cech związanych z wytwarzaniem biofilmu (błony biologicznej), ruchliwością, chemotaksją, pobieraniem i transportem składników odżywczych z rośliny, co umożliwia jej skuteczną kolonizację wnętrza korzenia. Ponadto szczep ma potencjał solubilizacji (zwiększania rozpuszczalności) nieorganicznego fosforu i produkcji sideroforów (związków organicznych chelatujących jony żelaza) umożliwiających aktywne pobranie żelaza przez rośliny.
Syngenta i Alphea.Bio dla zrównoważonego rolnictwa
Jonathan Brown, szef Global Seedcare w Syngenta Crop Protection i Isabel Vercauteren, CEO i współzałożycielka Aphea.Bio ogłaszając współpracę podkreślali, że połączenie sił pozwoli budować bardziej zrównoważoną i dochodową przyszłość dla europejskich rolników. W połączeniu z wiodącą ofertą konwencjonalnych zapraw nasiennych Syngenta, biostymulator z Aphea.Bio będzie oferować wyjątkową wartość. A to dopiero początek współpracy.
Za informacją Syngenta
fot. archiwum TPR
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 14/2023 na str. 22. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.