Siedziba gospodarstwa znajduje się w Zosinie w pow. hrubieszowskim. To wieś usytuowana tuż przy granicy polsko-ukraińskiej, na samym krańcu widocznego na mapie charakterystycznego cypelka otoczonego z trzech stron przez Ukrainę. Z okien nowego domu Michała i Ewy Wawryków, w którym prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe, rozpościera się fantastyczny widok na tereny leżące już poza granicami Polski.
Plantacje buraków cukrowych wyglądają dobrze i można spodziewać się dobrych plonów
Rodzinne gospodarstwo prowadzą wspólnie Ewa i Michał Wawrykowie wraz z rodzicami pana Michała: Danutą i Andrzejem. Specjalizują się w produkcji roślinnej, którą prowadzą na ok. 370 ha. Formalnie to dwa osobne gospodarstwa, w praktyce jest to jedno rodzinne przedsięwzięcie. Przeważają gleby II i III klasy.
– Jest też „jedynka”, ale tylko ok. 30 ha, a także klasa IV – dodaje jego syn Michał.
Działki znajdują się na terenie dwóch gmin: Hrubieszów i Horodło, a do tych najbardziej oddalonych od siedziby gospodarstwa trzeba jechać nawet 18 km.
W gospodarstwie w bieżącym sezonie uprawiane są zboża (pszenica na 156 ha, jęczmień browarny na 26 ha), rzepaki na 80 ha, fasola na 24 ha (po raz pierwszy w tym roku) oraz buraki cukrowe (74 ha).
Nie wszyscy plantatorzy z okolicy mogą powiedzieć to samo. Ci którzy posiali w tym roku buraki później, po świętach, musieli zmierzyć się ze skutkami deszczów nawalnych. W niektórych przypadkach skończyło się na przesiewaniu.
– Przeszły dwie silne ulewy, które zaskorupiły glebę, odcięły tlen. Kto w naszej okolicy siał buraki później, czyli po świętach, ten stracił – mówi Michał Wawryk.
- Plantacja odchwaszczona Conviso One (po jednym zabiegu)
- Strukturę zasiewów w tym sezonie tworzą: pszenica ozima (156 ha), jęczmień browarny (26 ha), rzepaki (80 ha), fasola (24 ha) i buraki cukrowe (74 ha). Gospodarstwo prowadzą wspólnie Andrzej i Danuta Wawrykowie (na zdjęciu) oraz ich syn Michał z żoną Ewą. Mają dwoje dzieci: Anię (4 lata) i Huberta (10 lat). Większość obowiązków spoczywa już na przedstawicielach młodszego pokolenia rodziny.
System Conviso Smart w ochronie herbicydowej buraków cukrowych
W ochronie herbicydowej buraków na części plantacji jest tu stosowany system Conviso Smart. Składa się z dwóch elementów: nasion odmiany Smart KWS i herbicydu Conviso One. Odmiany Smart KWS, w przeciwieństwie do odmian klasycznych są odporne na działanie herbicydu Conviso One (opracowany przez Bayer), dlatego herbicyd ten można stosować tylko w połączeniu z dedykowanymi dla tego systemu nasionami. Herbicyd niszczy bowiem buraki odmian klasycznych traktując je jak chwasty.
Producent zapewnia, że dzięki zastosowaniu tego systemu można z powodzeniem wykorzystać w ochronie herbicydowej buraka pierwsze od dziesięcioleci nowe substancje czynne: tienkarbazon metylu mający działanie doglebowe i dolistnie oraz foramsulfuron działający głównie dolistnie. W gospodarstwie w Zosinie system ten stosowany już jest drugi sezon a powierzchnia chronionych za jego pomocą plantacji buraków została po pierwszym roku zwiększona trzykrotnie.
– Chcieliśmy przetestować nowy produkt, a ponieważ się sprawdził, w tym roku obszar plantacji chronionej w ten sposób jest większy – mówi Andrzej Wawryk.
Jego syn wymienia kolejne powody, dla których gospodarstwo wykorzystuje tę technologię.
– A druga przyczyna, bardzo ważna, to problem z burakochwastami odmian tradycyjnych z wcześniejszych lat. Zastosowanie nowej technologii go rozwiązuje. To bardzo istotne, bo z roku na rok trudniej o pracowników, którzy podjęliby się usuwania burakochwastów. Conviso bardzo dobrze radzi sobie także z rdestami w burakach i z samosiewami rzepaków.
Plantator zaobserwował, że w przypadku buraków po oprysku wykonanym w nowszej technologii nie występuje zjawisko chwilowego wstrzymania wzrostu.
Było to średnio 69 t/ha, przy średniej polaryzacji 14,68%.
– Miewaliśmy takie lata, gdzie średni plon sięgał ponad 90 t/ha, przy polaryzacji dochodzącej do 19%.
- Tak wygląda działanie herbicydu Conviso One po pierwszym terminie na plantacji w Zosinie
Nowe technologie ochrony buraków stanowią spory koszt
Nigdy nie jest tak, że jakaś technologia ma tylko same plusy. Podobnie jest w tym przypadku. System Conviso Smart jest droższy od tradycyjnej technologii ochrony herbicydowej, co wynika głównie z ceny nasion.
– Zastosowanie nowej technologii odchwaszczania jest więc o 500–600 zł droższe na hektarze w porównaniu do klasycznej ochrony herbicydowej – wylicza Michał Wawryk.
Może się też pojawić problem w przypadku prowadzenia oprysku na stanowisku sąsiadującym z plantacją buraków klasycznych odmian.
Plantator zwraca też uwagę, że nie z każdym chwastem nowy herbicyd radzi sobie równie dobrze.
Plantator zaznacza, że choć herbicyd nie niszczy wymienionych chwastów całkowicie, to hamuje ich wzrost na tyle, że nie konkurują skutecznie z burakami.
- Michał Wawryk na plantacji buraków cukrowych
- Gospodarstwo dysponuje kompletnym wyposażeniem do produkcji buraków cukrowych poczynając od siewnika, przez opryskiwacz Bergam (na zdjęciu) a kończąc na kombajnie
Krzysztof Janisławski
Zdjęcia: