StoryEditorśrodki ochrony roślin

Toprex 375 SC dopuszczony także na uprawy małoobszarowe

30.07.2021., 15:07h
Znany dobrze producentom rzepaku fungicyd Toprex 375 SC zyskał decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozszerzenie rejestracji o uprawy małoobszarowe.

Do tej pory fungicyd firmy Syngenta rolnicy stosowali w rzepaku w celu jesiennej i wiosennej regulacji wzrostu roślin oraz ochrony przed sprawcami groźnych chorób. Produkt może być teraz stosowany także w wielu uprawach małoobszarowych.

Plony rzepaku bez odpowiedniej ochrony mogą spaść nawet kilkanaście procent

Bez ochrony plantacji przed chorobami grzybowymi oraz efektywnej regulacji wzrostu i rozwoju rośliny plony mogą spaść od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Na rynku dostępne są preparaty o skutecznym działaniu grzybobójczym i regulującym łan, a jednym z nich jest bardzo dobrze znany producentom rzepaku Toprex 375 SC.

Stosowany jesienią w dawce 0,3 l/ha w uprawie rzepaku ozimego zapewnia skrócenie i wzmocnienie pędów roślin, przyczynia się do wydłużenia i wzmocnienia systemu korzeniowego, a także przeciwdziała najważniejszym chorobom rzepaku, takim jak sucha zgnilizna kapustnych i czerń krzyżowych, ale także cylindrosporiozie, tj. białej plamistości liści rzepaku. Powtórzenie zabiegu tym samym preparatem wiosną w dawce 0,35 l/ha pozwala na pełne zabezpieczenie plonu, aż do zbioru.

Decyzja o rozszerzeniu etykiety Toprex 375 SC cieszy wielu rolników

Wielu producentów rolnych ucieszy zapewne fakt, że teraz Toprex 375 SC może być stosowany również do ochrony i regulacji upraw małoobszarowych. Rośliny objęte rejestracją to m.in. rzepak jary, rzepik jary, lnianka siewna jara, gorczyca biała, gorczyca czarna, gorczyca sarepska, mak, len (wykorzystanie na olej, siemię, włókno i nasiona) oraz konopie (wykorzystanie na włókno i nasiona).

Warto dodać, że poza sprawcami chorób rzepaku wymienionymi w etykiecie rejestracyjnej i groźnymi w innych gatunkach kapustnych, fungicyd ogranicza w maku: szarą pleśń, mączniaka prawdziwego i czarną plamistość maku; w lnie: rdzę lnu, mączniaka prawdziwego, pasmo lnu, fomozę i alternariozę; w konopiach: szarą pleśń, alternariozę, dziurkowatość liści, septoriozę. Zalecana dawka stosowania fungicydu w wyżej wymienionych uprawach małoobszarowych to 0,35 l/ha.

Marek Kalinowski
Za informacją Syngenta

Zdjęcia: 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 08:25