StoryEditorburaki cukrowe

Uprawa buraka na glebach słabych i piaskowych

16.04.2021., 08:04h
Rodzinne gospodarstwo rolne Agnieszki Tołłoczko położone w miejscowości Szkotowo (pow. nidzicki) specjalizuje się w produkcji roślinnej. Jeszcze 12 lat temu była tu również produkcja trzody chlewnej – ok. 6 tys. tuczników w cyklu zamkniętym. Z trzody zrezygnowano z powodu niestabilnego rynku.
Doświadczenie, wiedzę i umiejętność zarządzania tak dużym gospodarstwem pani Agnieszka zdobywała przez całe życie, najpierw tylko pomagając, a później pracując u boku ojca Bolesława Tołłoczki. Plan był taki, że jak pan Bolesław uda się na zasłużoną emeryturę gospodarstwo poprowadzi córka. I tak też się stało.

Przerwa w uprawie ziemniaka wyszła na dobre

1000-hektarowe gospodarstwo, więc wydawałoby się, że można poszaleć z uprawami, ale niestety rzeczywistość nie wygląda tak kolorowo. Teren pagórkowaty, gleby słabe, przeważają gleby lekkie V i VI klasy o słabej zasobności wodnej. Dużym utrudnieniem są liczne kamienie. Rozmówczyni wyznała, że z jednego hektara zbiera się i wywozi około 70 t kamieni.

Ale Agnieszka Tołłoczko mówi, że nie ma co narzekać trzeba brać się do roboty i pracować na tym co się ma.

W strukturze zasiewów dominują zboża około 400 ha, w całości przeznaczone pod kontraktacje, głównie pszenżyto i żyto. Próbuję też walczyć o rzepak i w najlepszych latach udało się zebrać nawet 3,5 t/ha. Ale jednak na naszym terenie coraz częściej mamy problem z suszą, więc częściej mogę liczyć na niec...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 06:01