Zabiegi pielęgnacyjne w trwałych użytkach zielonych
Na zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonywać podczas uprawy trwałych użytków zielonych, składają się:
- włóknowanie,
- bronowanie,
- wałowanie,
- zwalczanie chwastów,
- zwalczanie chorób,
- zwalczanie szkodników.
Włóknowanie trwałych użytków zielonych
Podczas włóknowania trwałych użytków zielonych dochodzi do wyrównania kretowisk i rozciągnięcia łajniaków. Dzięki temu działaniu zebrane w następnej kolejności siano jest mniej zanieczyszczone ziemią i odchodami zwierzęcymi. Brak ingerencji człowieka w likwidację kretowisk sprzyja rozwojowi chwastów dwuliściennych lubiących rozprzestrzeniać się na całe pole, a ich redukcja ogranicza zachwaszczenie.
Bronowanie trwałych użytków zielonych
Zabieg bronowania trwałych użytków zielonych jest rzadko stosowany, jednak należy go wykonywać, kiedy w trawie widoczny jest wysoki porost mchów. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej na gruntach zalewanych przez wody, która pozostawia warstwę zgniłej roślinności utrudniającą odrastanie trawie właściwej i obniżającą plon.
Wałowanie trwałych użytków zielonych
Wałowanie jest obowiązkowe w przypadku użytków zielonych położonych na gruntach ograniczonych. Ten zabieg należy przeprowadzić wczesną wiosną. Jego celem jest przyciśnięcie rozwarstwionej po zimie gleby. Dzięki temu wierzchnia warstwa przesycha i jednocześnie poprawia podsiąk wody gruntowej. Pozytywnym efektem ubocznym tego zabiegu pielęgnacyjnego jest wyrównanie powierzchni użytków zielonych.
Zwalczanie chwastów, chorób i szkodników w uprawie użytków zielonych
Do zwalczania chwastów, szkodników i chorób służą zabiegi mechaniczne i herbicydowe. Są jednak konieczne w przypadku zaniedbania gleby, na której uprawiane są trwałe użytki zielone. Skuteczne ograniczanie występowania szkodliwych organizmów jest możliwe przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki.
Wapnowanie trwałych użytków zielonych
Większość trwałych użytków zielonych w Polsce stanowią zaniedbane gleby o kwaśnym odczynie, porośnięte gatunkami roślin o niskiej przydatności paszowej, dlatego by takie łąki i pastwiska dawały satysfakcjonujący plon ilościowy i jakościowy, konieczne jest ich zwapnowanie.
Odpowiedni dobór gatunków traw
Po regulacji odczynu gleby należy wprowadzić do runi odpowiednie gatunki traw i innych roślin pastewnych. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na ich wartości odżywcze, długość okresu wegetacji i wymagania siedliskowe.
Dosiewanie trwałych użytków zielonych
Dosiewanie trwałych użytków zielonych należy wykonywać w przypadku gdy pokrycia wymaga otwarty teren po zimowych pastwiskach lub szkodach wyrządzonych przez dzikie zwierzęta.
Oprac. Justyna Czupryniak