StoryEditorMateriał promocyjny

Wapnowanie to fundament

08.10.2020., 11:10h
Uwarunkowania klimatyczne i geologiczne Polski powodują, że zakwaszenie gleb jest zjawiskiem naturalnym i tylko od nas zależy jak ten problem rozwiążemy w naszym gospodarstwie.

Na co zwrócić uwagę  wybierając wapno nawozowe?

Parametrem, który decyduje o szybkości wejścia w reakcję chemiczną wapna z substancjami chemicznymi gleby jest reaktywność. To właśnie na nią powinniśmy zwrócić uwagę wybierając odpowiednie wapno. Zależy ona od jakości, czyli ilości węglanu wapnia (CaCO3) znajdującego się w nawozie, stopnia zmielenia, czyli powierzchni ziaren, które stykają się z roztworem glebowym, wilgotności gleby oraz odpowiedniego wymieszania z glebą. Wysoka jakość plus pylista forma sprawia, że reaktywność wapna nawozowego Gruntcal wynosi 100%. Wszystko przez dużą powierzchnię styku ze związkami chemicznymi roztworu glebowego, która pozwala szybko wejść w reakcję chemiczną i zapoczątkować proces odkwaszania gleby.

Reaktywność wapna nawozowego Gruntcal wynosi 100 procent worek 25kg Gruntcal
Reaktywność wapna nawozowego Gruntcal wynosi 100%.

Pylista forma wapna nawozowego.

Przy uwzględnieniu zmian klimatycznych i coraz częściej występujących w Polsce suszach, pylista forma wapna jest niezwykle ważna. Dlaczego? Ponieważ zbrylone formy wapna nawozowego bardzo trudno reagują chemicznie, a ich powierzchnia styku z roztworem glebowym jest bardzo mała. Gdy dodamy do tego suszę w okresie wysiewu możemy mieć pewność, że większość nawozu przeleży w glebie do roku następnego, a my nie uzyskamy zamierzonego efektu wapnowania gleby.

Wapno pyliste wymaga dokładnego pokrycia powierzchni gleby, służy do tego specjalistyczny sprzęt ograniczający unoszenie się cząsteczek wapna z prądami powietrza. Usługi tego rodzaju już od wielu lat bardzo solidnie wykonują rolnicy-przedsiębiorcy związani z Kopalnią Wapienia „Czatkowice”. Efekty ich pracy możemy oglądać na wielu małopolskich, śląskich i podkarpackich polach. Najlepszym terminem do wykonania zabiegu wapnowania gleby jest okres pożniwny. Ściernisko wraz z dobrze rozdrobnioną słomą doskonale nadaje się na wykonanie tego zabiegu. Wapno nawozowe uaktywni bakterie glebowe odpowiedzialne za asymilację azotu atmosferycznego i poprawi rozkład słomy, a kolejne uprawki dobrze wymieszają nawóz z glebą.

Zobacz film na temat wapnowania gleby przygotowany przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach przygotowany w ramach cyklu „Rolniczy Serwis Doradczy - Małopolska”.

Dofinansowanie do wapnowania.

Bardzo dobrą porą na pobranie prób glebowych jest jesień. Wyczerpana gleba pokaże jaki jest stan makroskładników: magnezu, potasu, fosforu i tak istotnego pH. Analizę taką można wykonać w każdej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Polsce. Raport z wykonanej analizy gleby jest podstawą starania się o przyznanie dotacji do wapnowania gleb z programu „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.

Dbanie o prawidłowy poziom pH, poprzez cykliczne wapnowanie gleb, to budowanie solidnego fundamentu pod przyszłe plony przy jednoczesnym ograniczaniu ryzyka produkcyjnego naszego gospodarstwa.

 

Autor: Agnieszka Cupiał

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 19:58