StoryEditorWapnowanie

Wapnujesz zimą? Przestrzegaj tych zasad

21.01.2019., 16:01h
Z danych przedstawionych przez IUNG – PIB w Puławach w sporządzonym  „Monitoringu chemizmu gleb ornych w Polsce w latach 2015-2017” wynika, że udział gleb bardzo kwaśnych i kwaśnych wzrasta.  W roku 1995 było to 59,26 proc., a w roku 2015 już  65,3 proc. 

Wieloletnich zaniedbań w zakresie wapnowania nie nadrobimy przez 2–3 lata. Znaczny procent stanowią w Polsce gleby bardzo kwaśne o pH < 4,5. Przy takich wartościach w roztworze glebowym pojawiają się rozpuszczalne formy glinu uszkadzające włośniki korzeni, utrudniające pobieranie wody i składników pokarmowych przez rośliny. 

Uregulowane pH, to stabilne plonowanie

Odwiedziliśmy gospodarstwo w Karolewie, koło Kętrzyna, które prowadzi Armand Szara z rodziną. Na terenie północno-wschodniej Polski gospodarstwo znane jest z dobrych jakościowo pasz objętościowych, które rolnik produkuje i sprzedaje hodowcom w postaci bel sianokiszonki lub siana. Część pasz skarmiana jest w gospodarstwie. Rolnik utrzymuje stado około 40 mamek, w większości rasy simental. Trwałość, wysoki plon i dobra jakość paszy, to cel, do którego dąży rolnik.

Właściciel gospodarstwa przekonany jest, że stabilne plonowanie i dobrej jakości materiał uzyskuje między innymi dzięki odpowiedniemu pH gleb, dostosowanemu pod konkretną mieszankę roślin. Zdaniem rolnika, znaczne potrzeby wapnowania wykazują gleby przeznaczone pod przemienne użytki zielone, na których najczęściej wy...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 11:52