Złotooka, w postaci owada dorosłego, można spotkać jesienią, gdy jest bardziej aktywny i w tym stadium zimujeMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorOwady siatkoskrzydłe

Pożyteczne owady siatkoskrzydłe w naszych sadach. Zwalczają chociażby mszyce

21.01.2024., 08:00h
Na drzewach owocowych i krzewach jagodowych występują najczęściej przedstawiciele złotookowatych i życiorkowatych.

Rodzina złotookowatych - jakie to owady?

Do rodziny złotookowatych należą złotooki. Są to owady duże, delikatne, zielone, o oczach barwy złocistej. Mogą pochwalić się dwiema parami przezroczystych, bogato użyłkowanych skrzydeł o rozpiętości do 3,5 cm. Zależnie od gatunku zimują albo w formie owadów dorosłych bądź jaj ukrytych w okrągłych kokonach w szczelinach kory. Co ciekawe, owady dorosłe na czas zimowania zmieniają kolor na brązowy. Jaja są małe, zielone, eliptycznego kształtu na nitkowatych podstawach składane są grupowo na liściach, pniach, owocach i pędach drzew i krzewów. Larwy są wydłużone, mają krótkie, mocne nogi i dobrze rozbudowany sierpowy aparat szczękowy.

Które szkodniki niszczy złotook pospolity?

Złotook pospolity występuje w naszych sadach i rocznie wydaje dwa pokolenia. Najczęściej owady dorosłe można spotkać w drugiej połowie lata oraz jesienią. Prowadzą głównie tryb życia nocny i wówczas można je zauważyć wokół punktów oświetlenia. Podstawą wyżywienia imago jest pyłek kwiatowy i nektar. Złotooki larwy żywią się wieloma gatunkami szkodników, ale w sadach szczególnie preferują przędziorki i daje się zauważyć, że przy licznym występowaniu przędziorków, również liczebność złotooków natychmiast wzrasta. Jedna larwa złotooka, bo to ona jest drapieżnikiem, może wyssać dziennie soki z 25 larw mszycy lub 300 larw przędziorka owocowca. Larwy złotooka potrafią dość skutecznie ograniczyć populację mszyc, ale pod warunkiem, że jedna larwa przypada na ok. 30 liści. Niestety, nie są jednak zdolne do ograniczenia populacji mszyc w wysokim stopniu, gdyż jest ich po prostu zbyt dużo a larw drapieżcy zbyt mało.

Którymi szkodnikami odżywiają się życiorkowate?

Życiorkowate to drapieżcy, którzy odżywiają się zarówno sokami mszyc, jak i przędziorków. Owady dorosłe są trochę większe od złotooków i mają kolor brązowy. Larwy również są podobne do larw złotooków, lecz są większe. Ich jaja są wydłużone, białe umieszczone na pniach i gałęziach w zależności od gatunku pojedynczo lub grupowo po kilkadziesiąt lub kilkanaście w kulistych skupieniach.

Wszystkie życiorkowate, które są niewielkimi sieciarkami, zarówno ich larwy, jak i owady dorosłe są drapieżnikami – naturalnymi sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami w uprawach sadowniczych, warzywniczych, a także kwiaciarstwie.

Czym żywi się wojsiłka pospolita?

Przezroczystymi i gęsto użyłkowatymi skrzydłami może pochwalić się również wojsiłka pospolita. Jest do duży owad o rozpiętości skrzydeł do 4 cm. Na ich powierzchni widoczne są brązowe plamy i brązowe szerokie obrzeżenia skrzydeł. Głowę ma silnie wydłużoną w ryjek zakończony aparatem gryzącym. Zarówno postacie dorosłe, jak i larwy żywią się wieloma gatunkami owadów.

image
Uprawa

Bakterie, grzyby i wirusy w biologicznej ochronie roślin

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. styczeń 2025 06:33