StoryEditorPszenica

Wegetacja zbóż rozpoczęła się o 17 dni wcześniej. Jak to wpływa na zabiegi agrotechniczne?

26.03.2020., 14:03h
Z odczytów ze stacji meteo w SDOO we Wrócikowie oraz w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Ruskiej Wsi wynika, że wegetacja w okolicach Ełku i na północnym-wschodzie ruszyła koło 5 marca. W stosunku do wielolecia jest to o około 17 dni wcześniej.
Jak te 2,5 tygodnia różnicy wygląda na polach sprawdziliśmy w Gospodarstwie Rolnym Bajdyty i Lipowo należącym do rodziny państwa Waśniewskich. Lustracje pól zlokalizowanych w powiecie bartoszyckim przeprowadziliśmy 12 marca wraz z dr. Andrzejem Bruderkiem, ekspertem polowym z Syngenty i Sylwestrem Waśniewskim, jednym ze współwłaścicieli rodzinnego gospodarstwa w Bajdytach.

Firma Syngenta proponuje do zabiegu dokrzewiania Moddus Start 250 DC

 – Jeśli chodzi o zboża ozime, to sytuacja jest silnie rozchwiana, bo jak popatrzymy na pszenice, które sialiśmy we wrześniu, są bardzo silnie rozkrzewione, niektóre mają nawet po 5–6 pseudoźdźbeł. Teraz zadaniem rolnika jest odrzucenie słabych pseudoźdźbeł, które w nadmierny sposób zostały wytworzone – wyjaśnia Andrzej Bruderek. – Jeżeli popatrzymy na siew bardzo wczesny i nadmierną krzewistość, to mamy problem z odrzucaniem tych słabych pseudoźdźbeł. Przy obsadzie 300–350 roślin/m2 i przy ilości 4–5 pseudoźdźbeł na roślinę, teoretyczna ilość kłosów wynosi nawet powyżej 1500, a powinna wynosić optymalnie 600–700. Bezwzględnie ten nadmiar musi ulec redukcji – kontynuuje ...
Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 18:29