Przykładem jest Dania, w której nowy fungicyd Retengo Plus jest od kilku lat stosowany w uprawie kukurydzy na kiszonkę. Wiele ciekawych obserwacji popartych szczegółowymi badaniami na temat wpływu tego preparatu na polny, jakość materiału kiszonkarskiego, na wartość kiszonki oraz na produkcję mleka krów żywionych paszą z roślin chronionych przed chorobami, na specjalnej konferencji BASF przedstawiał Anders Fjendbo z Danii.
Ochrona z efektem fizjologicznym
Zanim przejdziemy do szczegółów duńskich doświadczeń warto dodać, że preparat Retengo Plus należ do grupy produktów AgCelence, które obok ochrony upraw przed chorobami dają dodatkowe mierzalne efekty fizjologiczne. Poprawiają ich gospodarowanie wodą, powodują efekt zieloności, usprawniają fotosyntezę, wzmagają rozwój systemu korzeniowego, poprawiają cechy jakościowe plonów, łagodzą stresy roślin itd.
Efekt fizjologiczny jest tym większy, im bardziej rośliny narażone są na stresy abiotyczne. Ten efekt fizjologiczy wynika z właściwości substancji F500 (piralkostrobina). Obiecujemy, że w krótce przybliżymy sposób, w jaki ta substancja działa na fizjologię roślin (nie tylko kukurydzy).
Przetestowane
w Danii
Korzyści ze stosowania Retengo Plus na rynku duńskim – m.in. wpływ na poprawę jakości i ilości mleka opisywał Anders Fjendbo – szef sprzedaży Crop Protection z BASF w Danii. Prelegent przedstawił zarówno opinie duńskich plantatorów kukurydzy i producentów mleka, jak i wyniki ścisłych doświadczeń polowych AgCelence w uprawie kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę.
Rolnicy stosujący technologię podkreślali kilka istotnych korzyści z niej płynących. Przede wszystkim była to zdecydowanie lepsza jakość kiszonki, wysokość plonu i lepsza struktura paszy. Wynikało to z większego udziału kolb i dłużej przez ok. tydzień utrzymującej się zieloności plantacji. Kiszonki z plantacji AgCelence miały lepsze parametry jakościowe przekładające się na większą produkcję mleka.
Badania i opinie
W ostatnich latach duńscy farmerzy zwiększają udział kiszonek z kukurydzy w dawce pokarmowej bydła. Kiedyś udział kiszonki z kukurydzy w dawce wynosił 30%, dziś jest to 70%. Tak duży udział kukurydzy powoduje niebezpieczny wzrost w dawce ilości skrobi i zaczynają się problemy z uzupełnieniem odpowiedniej ilości błonnika. Odpowiednio wysoka jakość kiszonki niweluje te problemy.
Produkcja doskonałej kiszonki wymaga zbioru kukurydzy w ściśle określonym czasie, a w Danii ten przedział czasowy jest bardzo krótki. W te problemy i potrzeby rolników z uprawą kukurydzy na kiszonkę dobrze wpisał się Retengo Plus, jeden z kilku preparatów zaliczanych do AgCelence, czyli do grupy fungicydów o działaniu ochronnym i wpływających na fizjologię roślin. Jakie korzyści przynosi duńskim rolnikom stosowanie Retengo Plus przedstawiają dane i informacje w tabeli 1 (badania z 2012 r.) i tabeli 2 (badania z 2013 r.).
Więcej energii mniej ligniny
Z opinii rolników i badań wynika, że Retengo Plus podnosi plon zielonej masy kukurydzy kiszonkowej, a dodatkowo jej jakość. Z kolei lepsze parametry jakościowe kiszonki przekładają się na większą ilość uzyskanego z niej mleka.
Lignina jest niestrawnym elementem kiszonki, powodującym mniejszą wydajność mleczną. Badania wykazały, że kiszonka uzyskana z kukurydzy, na której wykonano zabieg Retengo Plus, zawierała średnio 3% mniej ligniny. Poza tym kukurydza po zabiegu Retengo Plus charakteryzowała się większą zawartością skrobi oraz lepszą strawnością suchej masy organicznej. Nie bez znaczenia dla zdrowia krów, ich wydajności, ale też długowieczności, jest skrócony czas przeżuwania kiszonki z kukurydzy po Retengo Plus w porównaniu do kiszonki z roślin bez tego zabiegu.
Marek Kalinowski