.......
StoryEditorWiadomości rolnicze

Większe plony, wyższa opłacalność. Bayer prezentuje nowości na sezon 2022

05.02.2022., 10:02h
W tym sezonie portfolio produktowe firmy Bayer powiększy się o innowacyjne środki ochrony roślin i odmiany warzyw. Nowości te mają poprawić opłacalność produkcji roślinnej. 

Innowacyjne środki ochrony roślin dla zbóż i kukurydzy, nowe odmiany warzyw, rozwiązania cyfrowe – to nowości, które firma Bayer zaprezentowała na sezon 2022. Zainaugurowała też najnowszą edycję programu „Grunt to Zrównoważenie”.


Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji

- To innowacyjne rozwiązania przygotowane z rolnikami dla rolników. W dobie obecnych wyzwań cały świat szuka odpowiedzi na pytanie o to jak zwiększyć produkcję rolną w obliczu kurczących się zasobów, mniejszej powierzchni gruntów ornych, przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności. Odpowiedzią jest rolnictwo zrównoważone - mówi Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji.

Kukurydza wolna od chwastów

– Naszą odpowiedzią na wyzwania współczesnego rolnictwa jest nowe narzędzie w walce z odpornością chwastów w kukurydzy, herbicyd Capreno – mówi Iwona Krych-Stec, szefowa marketingu Crop Science w firmie Bayer Polska. Preparat ten zaprezentowała Katarzyna Gallewicz – menedżer ds. kukurydzy.


Iwona Krych-Stec, szefowa marketingu Crop Science

Preparat Capreno 547 SC to herbicyd do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych (w tym chwastnicy jednostronnej). Capreno 547 SC jest środkiem o działaniu układowym, zawiera dwie uzupełniające się substancje czynne: tembotrion oraz tienkarbazon metylu, a także sejfner - izoksadifen etylowy zwiększający aktywność metaboliczną kukurydzy, przyspieszając rozkład substancji czynnych. Capreno należy stosować od fazy 3 do 5 liścia roślin kukurydzy. 

Najskuteczniej zwalcza młode, intensywnie rosnące gatunki chwastów od fazy siewek do fazy 2-4 liści. Wyróżnia go szerokie spektrum zwalczania chwastów w kukurydzy, w tym rdestów, szarłatu czy komosy. Pełen efekt chwastobójczy Capreno jest widoczny po upływie 14 dni od wykonania zabiegu. Herbicyd będzie sprzedawany w pakach na 4 ha ze wspomagaczem Mero.


Katarzyna Gallewicz – menedżer ds. kukurydzy

Nowości do odchwaszczania i skracania zbóż 

Z kolei Dariusz Szymański – menedżer ds. zbóż, mówił o tegorocznych nowościach w ochronie zbóż. Do wiosennego zwalczania chwastów trawiastych w zbożach w sezonie 2022 firma Bayer poleca nowy herbicyd Incelo, który ma w składzie mezosulfuron 45 g/kg oraz tienkarbazon 15 g/kg. Środek umożliwia dopasowanie odpowiedniej dawki do panującego zachwaszczenia na plantacji oraz różnych gatunków traw, zapewniając ich ekonomiczne zwalczanie. 


Dariusz Szymański – menedżer ds. zbóż

Incelo skutecznie zwalcza miotłę zbożową, wyczyniec polny, wiechlinę roczną, owies głuchy, życice i stokłosy. Środek w swoim spektrum posiada również niektóre gatunki chwastów dwuliściennych. W celu rozszerzenia o pełne spektrum chwastów dwuliściennych stosuje się go w  mieszaninie z herbicydami zwalczającymi chwasty dwuliścienne  np. Sekator Plus. Incelo w formie granulatu stosuje się zawsze ze wspomagaczem olejowym Biopower dodawanym do środka przy zakupie. Dawka preparatu wynosi 0,15 - 033 kg/ha w zależności od zwalczanego gatunku chwastu. Zarejestrowany jest do stosowania w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym i życie.

Kolejną nowością w ofercie Bayer w ochronie zbóż jest regulator wzrostu Fabulis OD. Zawiera siarczan amonu i proheksadion wapnia, w jedynej na rynku płynnej formulacji OD. To zwiększa wygodę stosowania i przygotowywania cieczy roboczej; potęguje także efekt działania. 

Fabulis OD można stosować w bardzo szerokim zakresie temperatur od 5 do 25 °C. Nie jest też uzależniony od nasłonecznienia: efekt regulacji łanu jest zapewniony przy pochmurnej pogodzie. Fabulis OD można łączyć z liczną grupą, herbicydów, fungicydów i insektycydów. Stosuje się go w zaresie dawek od 0,5 l/ha do 1,5 l/ha w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie, jęczmieniu ozimym i jarym.

Nowe odmiany pomidorów malinowych

Anna Wojciechowska – krajowy menedżer handlowy, zaprezentowała na konferencji nowe odmiany warzyw z linii Seminis i De Ruiter, w tym ciekawą paletę odmian pomidora.

– Polacy kochają pomidory malinowe, a powierzchnia ich uprawy w szklarniach przekracza 60 proc. – mówiła Wojciechowska.


Anna Wojciechowska, DeRuiter

Jedną z odmian polecanych przez Bayer jest Hakumaru marki De Ruiter. Wyróżnia ją  dobry smak, a także niezawodność w uprawie i wysoki plon. Rośliny są łatwe w prowadzeniu i odporne na mączniaka prawdziwego. Segment odmian o dobrym smaku i umiarkowanych wymaganiach uprawowych uzupełniają odmiany Fujimaru oraz Yarimaru. Natomiast odmianą premium jest - niezwykle popularna - Tomimaru Muchoo: wyróżnia ją doskonały smak przy dość wysokich wymaganiach uprawowych. 

Do upraw tunelowych Bayer poleca dwie odmiany pomidorów malinowych marki Seminis: Mei Shuai i PinkID. To odmiany o bardzo dobrym smaku owoców, wysokim potencjale plonotwórczym i tolerancji na warunki uprawowe, szczególnie klimatyczne. Obie mogą być uprawiane w dwóch cyklach – wiosennym i jesiennym.

Łatwa i tania analiza map plonu

Damian Wiśniewski – specjalista produktu Climate FieldView zaprezentował  zestaw do mapowania plonów Yield Kit, który umożliwia zbieranie danych dotyczących plonowania roślin w prosty i niedrogi sposób. 


Damian Wiśniewski – specjalista produktu Climate FieldView

W skład zestawu wchodzi odbiornik GPS, optyczne czujniki mierzące wielkość i wilgotność  plonu oraz przewody i rozdzielacze kablowe, niezbędne do podłączenia anteny GPS i czujników z rejestratorem danych FieldView Drive.

Każdy kombajn wyposażony w ten zestaw - niezależnie od roku produkcji, marki lub modelu - wykona mapowanie plonów w czasie rzeczywistym, a wyniki zostaną  bezprzewodowo zapisane w aplikacji FieldView Cab. Dostępność zestawu Yield Kit wraz ze wszystkimi funkcjami platformy cyfrowej bpozwoli rolnikom mierzyć plony swoich upraw, oceniać trafność podjętych decyzji agronomicznych, przeanalizować zmienność swoich pól. 

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 13:45