Przełomowy projekt zrewolucjonizuję branżę?
Ten przełomowy projekt może znacząco zwiększyć plony oraz obniżyć koszty energetyczne, jednocześnie ograniczając emisję dwutlenku węgla.
Tradycyjne szklarnie i tunele foliowe wymagają intensywnego ogrzewania i wietrzenia, co wiąże się z wysokimi kosztami oraz dużymi stratami energii. Szacuje się, że w całorocznej uprawie szklarniowej wydatki na ogrzewanie stanowią od 30 do 50% wszystkich kosztów produkcji. Rozwiązanie zaproponowane przez naukowców z Poznania pozwala ograniczyć te wydatki dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu opierającego się na mydlanej pianie.
- Podwójne przegrody wypełnione pianą są dobrym izolatorem termicznym. Powietrze zamknięte w bąbelkach piany nie może swobodnie krążyć w przegrodzie, przez co minimalizowane jest przenoszenie ciepła na drodze konwekcji. Ścianki bąbelków są bardzo cienkie, co również utrudnia przewodzenie ciepła, dzięki czemu piana dobrze izoluje przed stratami ciepła – mówi prof. Włodzimierz Krzesiński z Katedry Warzywnictwa, realizator projektu.
Jak działa cieplarnia bąbelkowa?
W „bąbelkowej” szklarni ciepło jest magazynowane i przekazywane przy pomocy piany mydlanej, która działa jak izolacja termiczna. System wykorzystuje generatory piany oraz zaawansowany komputer klimatyczny z oprogramowaniem sterującym online. Dzięki zamkniętemu obiegowi, emisja CO₂ została wyeliminowana – dwutlenek węgla jest w pełni wykorzystywany przez rośliny w procesie fotosyntezy.
Nowa technologia, rozwijana od lat 30. XX wieku, doczekała się przełomu w Poznaniu
To właśnie tam opracowano system przystosowany do produkcji przemysłowej. Po sukcesie pierwszej generacji cieplarni wprowadzono kolejne ulepszenia, w tym nowe generatory piany, które zmniejszają ryzyko awarii i pozwalają na bardziej wydajną produkcję.
- Wykorzystanie piany do izolacji termicznej przegród umożliwia nawet 10-krotne zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, przez co o 95% zmniejsza się również emisja gazów cieplarnianych - dodaje profesor.
Szklarnia bąbelkowa nie tylko zwiększa wydajność energetyczną, ale także sprzyja środowisku. Dzięki technologii, plony rosną nawet o 30-40%, a uprawy mogą być prowadzone przez cały rok – nawet zimą. Co więcej, system eliminuje emisję CO₂ do atmosfery, zamykając go w obiegu wewnętrznym i wykorzystując do wzrostu roślin.
W efekcie, możliwe jest uzyskanie większej ilości warzyw, takich jak pomidory, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji i zminimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko.
Nowoczesne rolnictwo w praktyce
Rozwiązanie opracowane w Poznaniu to dowód na to, że nowoczesna technologia może wspierać zrównoważone rolnictwo, nie tylko poprawiając efektywność upraw, ale również przyczyniając się do ochrony planety. Cieplarnia bąbelkowa ma szansę stać się wzorem dla całego sektora rolniczego, łącząc innowacyjność z ekologicznym podejściem do produkcji żywności.
Dzięki pracy polskich naukowców przyszłość rolnictwa może być bardziej zielona – i bardziej bąbelkowa.
Michał Czubak
fot. mgr Anna Zaworska, Katedra Warzywnictwa