Maxim 025 FS jest bezpieczny dla roślin przy zwalczaniu chorób
Maxim 025 FS, od niedawna zarejestrowany właśnie w soi, ma szeroką rejestrację pozwalającą na zaprawianie nie tylko zbóż, ale i nasion: grochu, fasoli, bobiku, łubinu, peluszki, soczewicy, ciecierzycy czy słonecznika. Jest to bardzo skuteczna zaprawa o szerokim spektrum zwalczanych chorób grzybowych, w tym m.in. zgorzeli siewek.
Substancja czynna zawarta w preparacie jest pochodną naturalnego antybiotyku i zapewnia skuteczność zwalczania chorób przy całkowitym bezpieczeństwie dla rośliny uprawnej. Dodatkowo zastosowana w zaprawie formuła M gwarantuje szybkie i precyzyjne pokrycie ziarniaków, eliminując ryzyko ich sklejania i minimalizując osypywanie się zaprawy. Tym samym zapewnia nie tylko skuteczną ochronę przed chorobami odglebowymi, ale także szybsze wschody i dobre przezimowanie roślin. Obecnie Maxim 025 FS to jedyna zaprawa na polskim rynku, którą można stosować w soi.
-
Soja jest uważana za roślinę w naszych warunkach odporną na choroby. Zmienia to oczywiście rosnący areał jej uprawy. Może być atakowana m.in. przez purpurową cerkosporiozę soi, brązową plamistość liści, askochytozę i inne agrofagi
Grzyby patogeniczne niebezpieczne dla nasion soi
Większość grzybów patogenicznych, mogących porażać soję przenoszonych jest z nasionami. W warunkach Polski są to przede wszystkim grzyby należące do rodzajów: Alternaria, Ascochyta, Colletotrichum, Fusarium, Phomopsis, Perenospora i Sclerotinia. Rejestracja zaprawy Maxim 025 FS jest zatem doskonałą informacją dla producentów soi. Ochrona przed chorobami jest ważna, ale też należy pamiętać, że bardzo ważną czynnością przed siewem jest także zaszczepienie materiału siewnego bakteriami brodawkowymi.
- To zdjęcie archiwalne, bo zaprawa Maxim 025 FS nadaje nasionom zaprawionym barwę czerwoną. Nasiona na zdjęciu (z lewej) są zaprawione wg technologii FIX FERTIG firmy Saatbau, która w sposób fabryczny szczepi je bakteriami brodawkowymi. Dokładniej mówiąc – zielonkawa barwa nasion wynika z technologii otoczkowania bakteriami brodawkowymi wraz z klejem, który pełni również funkcję środka konserwującego i chroni szczepionkę przed działaniem promieni słonecznych
Zdjęcia: Marek Kalinowski, Pixabay