StoryEditorAgroporady

Zaprawianie nasion zbóż przyjazne dla środowiska. Jak przeprowadzić taki zabieg?

04.07.2019., 14:07h
Stosowanie środków ochrony roślin, w tym również zapraw nasion, jest elementem zrównoważonej produkcji rolnej tak długo, jak zabieg z ich użyciem wykonywany jest efektywnie, czyli mądrze i w sposób odpowiedzialny wobec środowiska oraz człowieka. Kiedy zatem będzie on zrównoważony, a kiedy nie?



Zabieg opłacalny

Zaprawianie nasion jest istotnym elementem planu ochrony roślin w gospodarstwie, ponieważ pozwala zadbać o zdrowie i jakość upraw już na samym starcie. Zabieg ten tworzy barierę ochronną dla grzybów, w szczególności obserwowanej od kilku lat pleśni śniegowej, wirusów, bakterii, czy szkodników.

W efekcie nasiona są mniej narażone na stres abiotyczny, wynikający z warunków polowych, są silniejsze, a dodatek nawozu do nasiennego dostarcza im niezbędnych do wzrostu i rozwoju mikroelementów. Ponadto aplikacja zaprawy bezpośrednio na ziarno ogranicza działanie ochronne tych środków na chwasty, a w przypadku preparatów owadobójczych, nie szkodzi owadom pożytecznym. 

Dlaczego ten zabieg należy do praktyk rolnictwa zrównoważonego? Bo jest opłacalny z punktu widzenia ekonomicznego, agrotechnicznego, ekologicznego i społecznego. W aspekcie ekonomicznym pozwala on zadbać o lepsze plony, które są:

  • bardziej powtarzalne – zyskujemy większą przewidywalność co do wielkości zbioru,
  • bardziej homogeniczne – otrzymujemy bardziej wyrównane pod względem jakości ziarno w efekcie równomiernie przebiegającej wegetacji na całej plantacji,...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 02:26