Najtrudniej jest na północy Polski, gdzie zbiory są najniższe – obecnie oceniane na 55 t/ha (wobec średnich szacunków w kraju 60 t/ha). Wyższa polaryzacja, bo 18% (wobec szacunkowych 17,6%), zapewne trochę wyrówna straty. Na południu Polski za sprawą deszczów na przełomie sierpnia i września osiąga się plony średnio 70 t/ha, za to zawartość cukru w burakach jest dość niska – 16,45%. W wielu miejscach na terenie całego kraju z uwagi na dość wysokie, jak na tę porę roku, temperatury wystąpiła „wtórna” wegetacja i przyrost liści powoduje dość poważne straty w cukrze. Poza tymi problemami nie odnotowuje się innych, znaczących utrudnień podczas zbiorów.
Wstępne ceny buraków za kampanię 2013/14 (podział nadwyżki)
KZPBC przypomina także, że 15 listopada 2014 r. mija termin rozliczenia ceny na kwotowe buraki cukrowe dostarczone w roku gospodarczym 2013/14. Średnia cena sprzedaży cukru kwotowego w Polsce w roku gospodarczym 2013/14 wyniosła 550 euro/t i była niższa o blisko 160 euro/t od średniej z poprzedniego roku gospodarczego (707,19 euro/t).
W przypadku zastosowania systemu zapłaty w oparciu o rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zakupu i dostawy buraków cukrowych przeznaczonych do produkcji cukru w ramach kwoty produkcyjnej cukru to przy uwzględnieniu średniej ceny sprzedaży oraz kursu euro dla ceny minimalnej buraków jedna tona surowca o standardowej zawartości cukru powinna kosztować ok. 143 zł, czyli dopłata ponad cenę minimalną powinna wynieść ponad 31 zł/t.
W koncernie Südzucker Polska SA, w którym na ostateczną cenę buraków składa się cena minimalna, świadczenie gwarantowane oraz warunkowe dodatkowe świadczenie finansowe, cena buraków standardowych powinna wynieść ok. 137 zł/t.
Ostateczne ceny buraków za kampanię 2014/15 będą znane po 15 listopada 2014 r.
KZPBC