Sandra i Aleksandra - dwie odmiany jęczmienia ozimego dające wysoki plon nawet w suszy
Michał Koszarek z gospodarstwa w Sędziwojewie, Wielkopolska, od wielu lat uprawia jęczmień ozimy. Ta strategiczna uprawa zapewnia mu paszę dla trzody chlewnej. Obecnie zajmuje ona 20 ha z 90 ha całego areału gruntów ornych. Jęczmień ozimy, mimo niskich nakładów, regularnie przynosi bardzo wysokie plony ziarna, często przekraczające 10 t/ha nawet w ubiegłym roku, pomimo suszy.
Warto również zauważyć, że w skupie ziarna jęczmienia istotnym parametrem jest gęstość ziarna, a tu odmiany dwurzędowe wyraźnie dominują. Odmiana Sandra jest powszechnie uprawiana w okolicznych gospodarstwach ze względu na wysokie plony i jakość ziarna, a jej jeszcze wyżej plonująca następczyni Aleksandra również cieszy się rosnącą popularnością.
Odmiana jęczmienia ozimego Bianca dała plon 10 t/ha
Andrzej Stefański z Rudnik, Wielkopolska, od lat zmaga się z suszą i niekorzystnymi glebami. Na początku uprawiał sześciorzędowe odmiany jęczmienia ozimego, które dawały wysokie plony, ale miał problem ze sprzedażą ich płodów ze względu na niską gęstość ziarna. W tym roku postanowił ponownie uprawiać odmianę Bianca, która ze względu na grubość ziarna w ubiegłym roku wydała plon 10 t/ha. Również jej wysoka zdrowotność zwraca uwagę.
Rolnik z woj. lubuskiego wybrał jęczmień odmiany Arthene o najgrubszym ziarnie
Dariusz Czeredrecki z Głuchowa, Lubuskie, wraz z ojcem od niedawna rozpoczął uprawę jęczmienia ozimego w gospodarstwie. Wiosenne susze skłoniły ich do poszukiwania alternatywnych upraw. Zainteresowali się jęczmieniem, który dzięki szybszej wegetacji w porównaniu do innych zbóż doskonale wykorzystuje wiosenną wodę, co przekłada się na stabilne i wysokie plony.
Obecnie skupiają się głównie na odmianach dwurzędowych, a w tym roku do uprawy została wybrana m.in. odmiana Arthene z najgrubszym ziarnem w badaniach urzędowych zarówno polskich, jak i niemieckich. Warto zaznaczyć, że w tym roku na gospodarstwie są uprawiane aż 3 odmiany jęczmienia ozimego z hodowli IGP Polska.
Dobre odmiany jęczmienia ozimego dają nawet o 2 tony wyższy plon niż inne zboża ozime
Szymon Przybyszewski, doradca terenowy IGP Polska, z Kujawsko-Pomorskiego, uważa, że prawdziwym sekretem sukcesu w uprawie jęczmienia ozimego jest produkcja wysokiej jakości ziarna, które będzie cieszyć się popytem na rynku. Odmiany dwurzędowe jęczmienia ozimego charakteryzują się genetycznie lepszą jakością ziarna, w tym większą gęstością, czyli wagą hektolitrową, oraz większą masą tysiąca ziaren w porównaniu do odmian sześciorzędowych. W ubiegłym roku jęczmień ozimy w województwie kujawsko-pomorskim na Demo Farmie IGP Polska plonował nawet o 2 t/ha więcej niż inne gatunki zbóż ozimych zapewniając najwyższy dochód z uprawy.
Odmiany dwurzędowe jęczmienia ozimego skutecznie utrzymują parametry skupowe ziarna, nawet w przypadku okresowych susz lub na słabszych glebach. Spółdzielnia hodowców IGP Polska, dzięki połączeniu najwyższych plonów z najwyższą jakością ziarna oferowanych odmian, jest liderem na polskim rynku pod względem sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego jęczmienia dwurzędowego, którego udział w uprawie wciąż silnie rośnie w związku z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.