Jakakolwiek decyzja o ochronie musi być uzasadniona i poprzedzona lustracją roślin. Jednak i tak nie wszystko zauważymy, a prawdę o zagrożeniach z odpowiednim wyprzedzeniem dają testy diagnostyczne, najlepiej testy molekularneMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Najbardziej zagrożony jęczmień. Jak chronić zboża ozime jesienią?

26.10.2024., 14:00h

Zdarzały się w ostatnich latach długie, ciepłe jesienie. Dla spóźnionych siewów ozimin to dobrze, dla siewów wykonanych wcześnie i w optymalnych terminach wielki problem. Takie warunki sprzyjają kompensacji zachwaszczenia, zdecydowanie większej presji mszyc będących wektorami chorób wirusowych i silniejszej jesiennej presji sprawców chorób grzybowych zbóż.

O czym należy pamiętać, podejmując decyzję o wykonaniu zabiegu T0?

W takiej sytuacji może być zasadny, zwłaszcza w najwcześniej sianym jęczmieniu ozimym, fungicydowy zabieg nalistny w umownym terminie T0. Plantacje trzeba obserwować i oceniać. Nie można być nadgorliwym i stosować ochrony jesiennej T0, bo czytaliśmy gdzieś, że warto. To wszystko zależy od gęstości łanu, odporności odmiany, jakości materiału siewnego i rzeczywistej presji sprawców chorób przekraczającej próg szkodliwości. Kluczowa w podejmowaniu decyzji o jesiennym zabiegu T0 jest presja najważniejszych chorób: mączniaka prawdziwego zbóż i traw, rdzy brunatnej, rdzy żółtej i septoriozy.

Najbardziej zagrożony jest jęczmień ozimy, ale problem dotyczy wszystkich zbóż. Prob...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. grudzień 2024 02:14