StoryEditorUprawa

Pasiastość liści niszczy do 40% plonu jęczmienia. Jak ją rozpoznać i zwalczać?

26.09.2024., 13:00h

Pasiastość liści występuje w uprawie jęczmienia ozimego i jarego. W skrajnych przypadkach może być przyczyną nawet 40% redukcji plonu ziarna.

Co jest źródłem infekcji pasiastości liści jęczmienia?

W rozpoznawaniu choroby, zwłaszcza w pierwszych stadiach rozwoju na liściach, można ją pomylić z plamistością siatkową jęczmienia i z plamistością liści. Są różnice w objawach, ale tą zasadniczą różnicą w biologii rozwoju i metodach ograniczania sprawców tych chorób jest, że plamistość siatkową ograniczymy zabiegami nalistnymi, a pasiastością liści jęczmienia tylko zaprawami.

Źródłem infekcji pasiastości liści jęczmienie jest materiał siewny. Z ziarna grzybnia przerasta systemicznie młodą roślinę. Infekcja siewek jest w dużym stopniu uzależniona od temperatury gleby i wilgotności powietrza. Zakażeniu sprzyjają temperatury od 8°C do 10°C w czasie kiełkowania ziarna. Grzyb przerasta tkanki liści i powoduje ich zniszczenie. Na porażonych liściach wyrastają pojedynczo lub w grupach trzonki konidialne, na których tworzą się zarodniki konidialne.

Zarodniki konidialne nie mają zdolności zakażania liści sąsiednich roślin. Przenoszone są z wiatrem na kłosy roślin zdrowych. Kiełkują między słupkiem a plewką, potem strzępki grzybni wnikają do okrywy owocowo-nasie...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 18:13