Jesienią na ok 30 ha zostały wysiane pszenice odmian: Kilimanjaro, Findus, Patras i EuforiaKrzysztof Janisławski
StoryEditorUprawa

Rolnik z Lubelszczyzny testuje nowe rozwiązania w pszenicy. Jaki efekt?

31.12.2024., 08:00h

W zakończonym sezonie jakościowe pszenice w gospodarstwie państwa Iliaszów z Lubelszczyzny sypały między 8 a 9 t/ha. I to mimo że nie stosowali w uprawach dawki N3 na kłos. Pszenice wysiane w połowie września w dobrej kondycji wchodzą w zimę.

Rodzinne gospodarstwo rolne w Strzelcach między Chełmem a Hrubieszowem

Marzena i Henryk Ilaszowie, wspólnie z synem Pawłem i jego żoną Roksaną, prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Strzelce (gm. Białopole). Specjalizują się w hodowli bydła mlecznego.

Na ok. 150 ha prowadzone są uprawy. Z przeznaczeniem na przygotowanie paszy treściwej dla zwierząt oraz na sprzedaż. Produkcja roślinna odbywa się na zróżnicowanych glebach, od słabszych przepuszczalnych piasków po ciężkie borowiny. Do tego mozaiki.

Takie trudne warunki wymagają elastycznego podejścia, szybkiego reagowania na zmiany pogody i dostosowywania strategii do danego stanowiska i uprawy.

– Po prostu trzeba się przystosować do takich gleb – mówi Paweł Ilasz, który w gospodarstwie zajmuje się głównie uprawami. W przypadku ciężkich ziem, gdzie odpowiednie przygotowanie stanowiska do siewu oznacza rozdrobnienie dużych frakcji zbitej grudy, po orce następuje uprawa ciężką broną lub broną wirową na agregacie.

– W kolejnym roku na tym stanowisku stosowane są uproszczenia, dzięki temu można zaoszczędzić na amortyzacji maszyn – tłumaczy rolnik.

Gdy odwie...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. styczeń 2025 20:12