Dorota i Rafał Raniszewscy prowadzą ponad 40 ha gospodarstwo w gminie Bisztynek. Na zdjęciu Rafał Raniszewski z synem FilipemMonika Kopaczel-Radziulewicz
StoryEditorOpłacalność produkcji zbóż

Żyto, owies i groch zamiast pszenicy. Czy niższe nakłady, to wyższy zysk?

13.06.2023., 08:00h
Rolnik spod Bartoszyc zamierzał obsiać 10 ha pszenicą ozimą. Jednak ze względu na spadające ceny pszenicy i wysokie ceny nawozów zrezygnował. Zamiast tego postawił na żyto, owies i groch.– Postanowiłem poszukać pewniejszych, mniej wymagających i niskonakładowych upraw – mówi rolnik.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak opóźnienie siewu żyta przekłada się na plon? 
  • Dlaczego uprawa owsa może opłacać się rolnikom?
  • Jaka jest optymalna obsada grochu na ha?
  • Na jakie odmiany kukurydzy zdecydował się rolnik? 
  • Kiedy najlepiej wykonać odchwaszczanie kukurydzy?

Gospodarstwo państwa Raniszewskich specjalizuje się w produkcji mleka, więc struktura zasiewów w znacznym stopniu podporządkowana jest pod potrzeby stada. Ostatnie lata pozwoliły zgromadzić zapas paszy. Na początku kwietnia 2023 r. rolnik otworzył pierwszą pryzmę z 2022 roku. Biorąc to pod uwagę, rolnik zmniejszył areał zasiewu kukurydzy z 12 ha do 10 ha.

Żyto wymaga mniejszych nakładów, ale opóźnienie siewu to mniejszy plon nawet o 30% 

Jesienią przygotowywałem ok. 10 ha pod siew pszenicy ozimej, jednak ze względu na wysokie ceny nawozów i pozostałych środków do produkcji, pszenicy jednak nie posiałem. To jest jedna wielka niewiadoma, czy sprzedam wyprodukowaną pszenicę i za ile, przy tak wysokich nakładach. Dlatego zrezygnowałem. Postanowiłem poszukać pewniejszych, mniej wymagających i niskonakładowych upraw – wyjaśnia właściciel gospodarstwa.

...
Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 08:34