Latem na plantacjach nawadnianych dogodne do rozwoju warunki znajduje zarówno zaraza, jak i alternarioza ziemniaka. W ochronie wymaga to stosowania najlepszych fungicydów skutecznych na obie jednostki choroboweMarek Kalinowski
Wysokie temperatury, krótkotrwałe opady i stosowanie nawadniania plantacji ziemniaków, to idealne warunki zarówno dla zarazy ziemniaka, jak i alternariozy. Jak powstrzymać rozwój obu chorób ziemniaka?
W Polsce rośnie zagrożenie ziemniaków ze strony alternariozy
- Jakie są objawy alternariozy w ziemniakach?
- Jakie warunki sprzyjają rozwojowi alternariozy?
- Czym się różni alternarioza ziemniaków wywołana przez grzyby Alternaria solani i Altenaria alternata?
- W jaki sposób dochodzi do zarażenia ziemniaków alternariozą?
- W jaki sposób rolnik może ograniczać alternariozę w ziemniakach?
- Jak zwalczać alternariozę w ziemniakach?
Dlatego po pierwszych zabiegach ochronnych ziemniaków celowanych na zarazę (ta doskonale infekuje niezależnie od temperatur, ale potrzebuje wilgoci) i ociepleniu się, kolejne powinny uwzględniać skuteczną ochronę przed zarazą i alternariozą (ta lubi ciepło, a zwilżenia praktycznie nie wymaga).
Kiedy robi się sucho dobrze ma się w ziemniakach alternarioza i dzisiaj przypomnimy najważniejsze informacje z biologii rozwoju sprawców choroby. Szkodliwość alternariozy w Polsce przez lata była mniejsza niż zarazy, ale to się zmienia. Zagrożenie ziemniaczanych plantacji alternariozą w Polsce rośnie, co pokazało kilka ostatnich suchych sezonów.
Jakie są objawy alternariozy w ziemniakac...