StoryEditorPozostałe rośliny

Zróżnicowana produkcja rolna receptą na rosnące koszty produkcji. Jak wygląda uprawa prosa pod Kraśnikiem?

17.10.2022., 11:10h
Zróżnicowana produkcja roślinna w połączniu z różnorodną produkcją zwierzęcą, to recepta na rosnące koszty produkcji i niestabilny rynek płodów rolnych. Jest stosowana z powodzeniem w gospodarstwie, które Dorota i Andrzej Oszustowie prowadzą w Rzeczycy Ziemiańskiej.

Poznali się na weselu, on był drużbą, ona druhną. Zaiskrzyło i wkrótce odbywało się kolejne wesele, a pani Dorota przeprowadziła się ze Stalowej Woli na wieś. Nie żałuje. – Dobrze się tu czuję, zresztą rodzina ze strony mojej mamy pochodzi ze wsi – zaznacza.

Pani Dorota była w tym roku starościną Dożynek Powiatowo-Gminnych w Trzydniku Dużym, otrzymała podczas nich medal starosty kraśnickiego. Jej mąż został uhonorowany odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”.

W rolnictwie od dziecka

– Na własny rachunek prowadzę gospodarstwo od 26 lat, w 2004 r. dołączyła żona – opowiada pan Andrzej. – Oczywiście z rolnictwem w praktyce zapoznawałem się od dziecka – dodaje. Gospodarowanie na poważnie zaczęło się wraz z przejęciem w 1996 r. siedmiohektarowego gospodarstwa po dziadkach.

– Sukcesywnie powiększałem areał – mówi rolnik. W 2005 r. dołączone zostały także grunty, na których wcześniej gospodarowali rodzice pana Andrzeja. Obecnie produkcja roślinna jest prowadzona na 52 ha ziem własnych i dzierżaw.

Uprawa roli odbywa się w tradycyjnej technologii płużnej na ziemiach klas II, IIIa i b oraz IVa i b. To zróżnic...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 06:19