StoryEditorPolska, UE

1,7 mln złotych dotacji na ochronę gospodarstw przed wilkami i bobrami

21.05.2019., 20:05h
Rolnicy z warmińsko-mazurskiego będą mogli liczyć na pomoc przy ochronie upraw i zwierząt hodowlanych przed negatywnymi skutkami poczynań wilków i bobrów. Mają otrzymać ogrodzenia z siatki, fladry i pastuchy elektryczne wokół pastwisk i zagród, w których trzymane są zwierzęta hodowlane, co ma stanowić ochronę przed wilkami. Pomocą mają być także owczarki podhalańskie, które będą przekazane rolnikom.

Wilki nie boją się atakować zwierząt hodowlanych 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że przekazał Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie ponad 1,7 mln złotych na ochronę upraw i zwierząt hodowlanych przed negatywnymi skutkami poczynań wilków i bobrów. 

– Jak wskazują krajowe statystyki, odszkodowania za straty spowodowane działalnością dzikich zwierząt stale rosną. Dotyczy to także coraz liczniejszych ataków wilków na zwierzęta hodowlane. Jeszcze niedawno widywano w Polsce, i to rzadko, jedynie samotne osobniki – teraz pojawiają się już całe watahy wilków. Są to rodzinne grupy tych zwierząt, które polowania zwykle prowadzą również grupowo i w sposób skoordynowany. Nie boją się wtedy atakować większych zwierząt hodowlanych, a nawet ich skupisk – informuje Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). 

Tylko w 2018 roku RDOŚ w Olsztynie wypłacił 6 mln złotych odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki i bobry.

 

Rolnicy z warmińsko-mazurskiego otrzymają pomoc w ochronie gospodarstw przed wilkami 

Wilki można odłowić lub nawet przeprowadzić odstrzał, jednak taka praktyka jest rzadko stosowana ze względu na fakt, że wilki są objęte ochroną. 

Z tego powodu NFOŚiGW za pośrednictwem olsztyńskiego RDOŚ chce wyposażyć rolników w specjalne zabezpieczenia przed wilkami. 

Przed atakami wilków na gospodarstwa utrzymująca zwierzęta hodowlane mają chronić:

  • trwałe ogrodzenia z siatki wokół pastwisk i zagród
  • ogrodzenia półtrwałe, czyli fladry i pastuchy elektryczne wokół pastwisk i zagród
  • psy stróżujące

Do warmińskich i mazurskich rolników ma trafić 15 owczarków podhalańskich, które „od szczeniaka” mają towarzyszyć stadom i przygotowywać się do ich ochrony przed wilkami. 

W woj. warmińsko-mazurskim w 2018 roku wypłacono 6 mln złotych odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki i bobry  

W woj. warmińsko-mazurskim w 2018 roku wypłacono 6 mln złotych odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki i bobry (fot. Pixabay)

Będą wbudowywane specjalne instalacje w tamy bobrowe

Sławomir Kmiecik z NFOŚiGW zapewnia także, że RDOŚ będzie także instalował specjalne urządzenia w tamach zbudowanych przez bobry. Takie instalacje maja pozwolić na odprowadzanie nadmiaru wody oraz regulowanie jej poziomu w rowach melioracyjnych i rzekach

Z kolei z rejonów, gdzie szkody wyrządzane przez bobry będą ogromne, rodziny bobrowe mają być odławiane.

W przypadku upraw leśnych planowane jest ogradzanie ich siatką, a starsze drzewa będą siatką owijane, co uniemożliwi bobrom ich ścinanie – dodaje Sławomir Kmiecik.

Projekt ma być realizowane do końca 2021 roku 

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 14:10