Komisja określiła, że pomoc będzie dotyczyć m.in. takich produktów jak: pomidory, marchew, kapusta, papryka, kalafiory, ogórki i korniszony, pieczarki, jabłka, gruszki, owoce czerwone (np.: truskawki, maliny, wiśnie, porzeczka), winogrona deserowe i kiwi. Tak szeroki wachlarz produktów objętych wsparciem ma zapobiec nadmiernemu spadkowi cen tych produktów.
Ogłoszone dziś nadzwyczajne środki wycofania z rynku, mają być ukierunkowane w szczególności na bezpłatną dystrybucję ww. owoców i warzyw do organizacji humanitarnych i pomocowych oraz innych instytucji społecznych, jak również uwzględniać odszkodowania za przeprowadzanie przez producentów „niezbierania” lub „zielonych zbiorów”. Komisja Europejska zadeklarowała, że pomoc finansowa obejmie wycofania z rynku produktów producentów, niezależnie czy są oni członkami grup i organizacji producentów owoców i warzyw, czy producentami indywidualnymi.
Stosowne przepisy zostaną przyjęte przez Komisję Europejską prawdopodobnie na początku września, ale ww. mechanizm będzie obowiązywał od dziś tj. od dnia 18 sierpnia 2014 r. Innymi słowy, wolumen produktów objętych instrumentami wspierania rynku od dzisiaj będzie objęty pomocą, z zastrzeżeniem że zostanie objęty niezbędnymi kontrolami.
Komisja Europejska zapowiedziała, że środki te będą obowiązywać do końca listopada. Natomiast sytuacja rynkowa dla wszystkich pozostałych produktów objętych rosyjskim embargiem zostanie omówiona na kolejnym spotkaniu Komisji Europejskiej, państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego, które ma się odbyć w Brukseli w najbliższy piątek.
Wcześniej Sawicki Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki odwiedził Białoruś. Z ministrem rolnictwa i wyżywienia Leonidem K. Zayats`em (na zdjęciu) oraz wicepremierem Mikhailem I. Rusyi`em rozmawiał na temat współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi. Uzgodniono, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkania Głównych Lekarzy Weterynarii obu krajów celem omówienia najważniejszych kwestii dotyczących bieżącej oraz dalszej współpracy w dziedzinie weterynarii i bezpieczeństwa żywności.
Ponadto, do końca sierpnia br. zostanie zorganizowana misja gospodarcza przedstawicieli polskiego sektora owocowo-warzywnego do Białorusi. Celem tej wizyty będzie rozpoznanie możliwości wspólnych, polsko-białoruskich inwestycji oraz wymiany towarowej.