Izby rolnicze apelują o zwiększenie dotacji do utylizowania zwierząt gospodarskich
Na początku sierpnia zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych(KRIR) wystąpił z prośbą do ministra rolnictwa o zwiększenie pieniędzy na dotacje do zbioru, transportu i utylizacji padłych zwierząt w gospodarstwie.
Izby rolnicze argumentowały tę prośbę sygnałami od rolników, którzy alarmowali, że firmy utylizacyjne zaprzestają odbioru padłych zwierząt z gospodarstw rolnych. Takie działania podmioty te tłumaczą wyczerpaniem się pieniędzy na ten cel w budżecie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
KRIR dodatkowo wskazuje, że takie środki z Agencji na utylizację zwierząt są niezbędne, gdyż większość gospodarstw rolnych nastawionych na produkcję zwierzęcą nie jest w zbyt dobrej kondycji finansowej .
Minister rolnictwa zwiększa dotacje na utylizację padłych zwierząt
Z informacji przekazanych KRIR przez Rafała Romanowskiego, wiceministra rolnictwa wynika, że już 12 sierpnia 2019 roku Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa zgodził się na zmiany w planie finansowym ARiMR i przesuniecie z innych form pomocy dodatkowych środków w kwocie 22,51 mln. zł z przeznaczeniem na finansowanie lub dofinansowanie ponoszonych przez rolników kosztów zbioru, transportu i utylizacji padłych zwierząt gospodarskich.
Wysokość dotacje do utylizacji uzależniona od wieku i gatunku zwierzęcia
Dotacja jest przyznawana na dofinansowanie kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwienia padłych zwierząt gospodarskich z gatunku:
- bydło,
- owce,
- kozy,
- konie,
- świnie.
Wysokość dotacji jest uzależniona od wieku i gatunku zwierzęcia.
ARiMR pokryje w w 100% koszty unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz które ukończyły 18 miesiąc życia.
Kto świadczy usługi utylizacji padłych zwierząt gospodarskich z dofinansowaniem z ARiMR?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała umowy z 11 podmiotami na świadczenie w 2019 roku usług utylizacyjnych obejmujących zbiór, transport i unieszkodliwienie padłych zwierząt gospodarskich.
Firmy, które utylizują zwierzęta gospodarskie z dotacją ARiMR to:
- EKO – STOK,
- Energoutil,
- Stans,
- Jasta,
- PP-H Hetman,
- PPP Bacutil,
- Promarol-Plus,
- Saria Polska,
- STRUGA,
- ZP-H Rakowscy ,
- FARMUTIL HS.
Jednocześnie ARiMR wskazuje, że rolnik przed wybraniem firmy, która zutylizuje padłe zwierzęta powinni zapoznać się z cenami oferowanymi przez przedsiębiorców działających w ich regionie. Zwłaszcza, że w niektórych województwach działa nawet 9 podmiotów świadczących takie usługi.
Z dofinansowania do utylizacji padłych zwierząt może skorzystać jedynie gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej.
Paweł Mikos