Jakie banki oferują kredyt?
Zainteresowani rolnicy mogą ubiegać się o nie w:
- Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB-Banku, a także w zrzeszonych i współpracujących Bankach Spółdzielczych
- BNP Paribas Bank Polska,
- Santander Bank Polska,
- Krakowskim Banku Spółdzielczym,
- Banku Spółdzielczym w Brodnicy.
Pomoc maksymalnie w jakiej wysokości?
Wysokość pomocy nie może być wyższa niż równowartość w złotych 20 tys. euro, przeliczonej według średniego kursu NBP ustalonego na dzień jej udzielenia i nie może przekroczyć 60% kwoty udzielonego kredytu. Okres od udzielenia kredytu do całkowitej jego spłaty wraz z odsetkami nie może być krótszy niż 5 lat.
- pierwsza rata w wysokości 80% kwoty pomocy,
- druga rata w wysokości 20% kwoty pomocy po 5 latach od dnia zawarcia umowy kredytu, chyba że kredyt został wcześniej spłacony.
Na co można przeznaczyć środki finansowe?
Kredyt nie może zostać przeznaczony na finansowanie zakupu użytków rolnych, jeżeli w okresie ostatnich 10 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o kredyt, zakup tych użytków był objęty pomocą ze środków publicznych. Czyli, gdy ich właściciel zakupił je, wspierając się np. kredytem preferencyjnym. Pomoc nie przysługuje również wtedy, gdy umowa sprzedaży jest zawarta między osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej, tj. kredytobiorcą a małżonkiem, zstępnym, przysposobionym lub jego zstępnym, przysposabiającym, wstępnym, rodzeństwem, pasierbem, ojczymem, macochą, teściami, zięciem i synową.
Transakcja nie może się też odbywać pomiędzy osobami fizycznymi a spółkami prawa handlowego, w których wspólnikami lub akcjonariuszami są te osoby.
Wsparciem jest objęta ta część wartości zakupu, która jest równa iloczynowi średniej ceny rynkowej użytków rolnych w danym województwie ustalonej na podstawie danych GUS i wielkości powierzchni zakupionych użytków rolnych.
Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay