Pod Iławą 5-latek pojechał z bratem na pole. Okazało się, że powinien być na kwarantannie
Jak poinformowała 26 stycznia 2022 roku Komenda Powiatowa Policji w Iławie, policjanci udali się do gminy Zalasewo, aby sprawdzić czy osoby, na które nałożono obowiązek kwarantanny w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem. Wśród takich osób był m.in. 5-letni syn z rolniczej rodziny.
– Jak ustalili mundurowi, 5-latek zamiast przebywać w domu na kwarantannie, za pozwoleniem rodziców pojechał z bratem ciągnikiem na pole, aby wykonać z nim zlecone prace. Kiedy wyszło to na jaw, o wszystkim został poinformowany Powiatowy Inspektor Sanitarny, który wszczął postępowanie administracyjne, a policjanci dodatkowo sporządzili dokumentację do sądu w celu ukarania rodziców – informuje st.asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowa KPP w Iławie.
Jaka kara grozi za złamanie zasad kwarantanny?
Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Po ostatniej zmianie, kwarantanna może trwać do 7 dni.
Bardzo często służby mundurowe sprawdzają czy osoby te rzeczywiście przybywają w izolacji. Jeśli okaże się, że osoba, na którą służby sanitarne nałożyły kwarantannę jest poza miejscem zamieszkania, wówczas informacja o tym trafia do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który może nałożyć karę finansową.
Za nieprzestrzeganie kwarantanny może zostać nałożona karę do 30 tys. zł. Co więcej, policja wobec taki osób wszczynają postępowanie w sprawach o wykroczenie z art. 116 kodeksu wykroczeń. A za to grozi kara do roku pozbawienia wolności.
Czy rolnik na kwarantannie może pracować w swoim gospodarstwie?
Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, rolnik pozostający w kwarantannie jest osobą zdrową, która tylko miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.
– Jeżeli nie występują u niego [rolnika -przyp. red.] objawy zakażenia, może wykonywać prace w swoim gospodarstwie. Nie może jednakże opuszczać terenu gospodarstwa i mieć kontaktu z innymi osobami. Dopuszczalne jest prowadzenie na terenie gospodarstwa prac polowych i zajmowanie się inwentarzem, jednakże zalecane jest stosowanie maseczki. W przypadku wystąpienia objawów COVID-19 czynności te nie mogą być wykonywane – można przeczytać w oficjalnym komunikacie GIS.
Więcej na ten temat w artykule:
Czy rolnik na kwarantannie może pracować w polu oddalonym od gospodarstwa?
Paweł Mikos
Fot. Archiwum policji (zdjęcie poglądowe)