StoryEditorPolska

5 powiatów już nie prowadzi szkół rolniczych

06.01.2021., 11:01h
Szkoła rolnicza w Bielicach, Nadrożu, Samostrzelu, Oleszycach oraz w Szczecinie już nie są prowadzone przez samorząd powiatowy. Teraz nadzoruje je ministerstwo rolnictwa. Co to oznacza dla uczniów?

Rolnicze szkolenie musi rozwijać się z duchem czasu

Z dniem 1 stycznia 2021 r. liczba placówek rolniczych pod nadzorem ministerstwa zwiększyła się do 59 w całym kraju. Przejście placówek prowadzonych przez powiat na oddziały prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi daje wiele nowych korzyści takich jak:
  • szersza promocja kształcenia rolniczego,
  • unowocześnienie procesu dydaktycznego,
  • wprowadzenie nowych kierunków kształcenia. 
Rolnicze szkolenie musi rozwijać się z duchem czasu, dlatego też samorządy powiatowe posiadające skromne możliwości finansowe decydują się na przekazanie prowadzonych przez siebie szkół rolniczych pod skrzydła Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort rolnictwa planuje stworzyć sieć szkół pokrywających zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy i ułatwiających dostęp do kształcenia rolniczego na wysokim poziomie.

Polityka rolna Unii Europejskiej się zmienia

Ciągły rozwój techniki i technologii rolnej powoduje także zmiany w polityce rolnej Unii Europejskiej, która zmierza do prowadzenia zrównoważonego rozwoju rolnictwa, przez co wymusza na krajach członkowskich dokonywanie zmian w kształceniu młodych rolników. Szkoły w Polsce, które prowadzone są przez resort MRiRW będą brać udział w projektach dofinansowanych ze środków unijnych mających na celu:
  • poprawę infrastruktury rolnej,
  • wymianę staży zawodowych,
  • doskonalenie posługiwania się językiem obcym.
Szkoły prowadzone przez Ministerstwo mają na celu również aktywizację zawodową młodzieży i dorosłych poprzez szkolenia dokształcające, a oprócz tego możliwość nabycia dodatkowych umiejętności zawodowych. Powyższe zmiany uwzględniają ponadto pomoc merytoryczną dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, która będzie realizowana przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.

Nowoczesna baza dydaktyczna i rozwój branży

Szkoły przejęte przez ministerstwo mają różnorodny potencjał oraz nieco inne standardy niż typowa szkoła resortowa. W takie placówki należy zainwestować dodatkowe nakłady finansowe oraz odpowiednio doposażyć. Modyfikacje będą obejmować ponadto zmiany kształcenia i wprowadzenia nowych zawodów, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Nowoczesna baza dydaktyczna będzie obejmować agrotronikę, rolnictwo precyzyjne, a także nowoczesne technologie produkcji i przetwórstwa. Ważnym celem szkół ministerialnych jest wykorzystanie powiązań nauki i praktyki rolniczej oraz wzmocnienie tej współpracy na polu z instytutami badawczymi, organizacjami branżowymi, uczelniami rolniczymi i partnerami zagranicznymi.
 
 
Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcia: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 18:27