Odpowiednia agrotechnika i zapewnienie odpowiednich warunków uprawy w celu osiągnięcia dobrej jakości i dużej ilości plonów są podstawą produkcji roślinnej. Aby nasze zabiegi były skuteczne, należy zapewnić naszym uprawom ochronę przed czynnikami i organizmami szkodliwymi. Nie jest to łatwe, ponieważ często nie da się tego uzyskać bez stosowania środków chemicznych, których stosowanie niesie za sobą duże zagrożenie. Dla pełnego profesjonalizmu i świadomego rolnika stosowanie poniższych zaleceń nie będzie problemem.
1. Integrowana ochrona roślin to podstawa w uprawie roślin rolniczych
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013 r. określa wymogi stosowania integrowanej ochrony roślin. Zgodnie z nimi, rolnik zanim użyje pestycydów, powinien:
- wypróbować wszelkich dostępnych metod nie chemicznych w ochronie przed agrofagami, tak aby ilość środków chemicznych jak najbardziej ograniczyć;
- przeprowadzić monitoring uprawy oraz przegląd zaleceń rolnictwa jako nauki;
- podeprzeć się doradztwem;
- zapewnić ochronę organizmom pożytecznym, zapewnić im sprzyjające warunki do występowania (dotyczy głównie owadów zapylających i naturalnych wrogów szkodników).
2. Tylko zarejestrowane środki ochrony roślin i zgodnie z etykietą
Stosowanie ŚOR musi odbywać się zgodnie z etykietą i listą zawartą w rejestrze. Opis i lista dostępne są na stronie internetowej MRiRW.
- Stosować się do wytycznych zawartych na etykiecie w rozdziale rozdział „Warunki bezpiecznego stosowania środka”.
- Dany środek można stosować wyłącznie na rośliny i agrofagi wyszczególnione w etykiecie.
- Należy stosować się do określanych dawek i liczby dopuszczonych zabiegów.
3. Zakup środków ochrony roślin wyłącznie od zarejestrowanych sprzedawców
PIORiN prowadzi rejestr przedsiębiorców uprawnionych od sprzedaży pestycydów oraz nadzór nad nimi. Lista przedsiębiorców sprzedających ŚOR jest dostępna na stronie internetowej jednostki.
- Jednocześnie nie wolno kupować środków ochrony roślin z nieznanego i nielicencjonowanego źródła.
- Preparaty muszą być w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach, z etykietą w języku polskim.
4. Zachowanie warunków prawidłowego stosowania środków ochrony roślin
Warunki stosowania preparatów ochrony roślin, takie jak: minimalne odległości od określonych miejsc lub obiektów, dopuszczalna prędkość wiatru w czasie stosowania oprysku – są określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 r.
5. Szkolenie rolnika ze zmian w środkach ochrony roślin
Profesjonalny producent rolny posiada odpowiednią wiedzę w zakresie ochrony roślin, którą nieustannie poszerza poprzez udział w dedykowanych szkoleniach i spotkaniach dotyczących środków ochrony roślin lub integrowanej produkcji roślin.
6. Badanie i kalibracja opryskiwaczy do stosowania środków ochrony roślin
Przed zabiegiem należy przeprowadzić kontrolę techniczną i kalibrację sprzętu, który używany jest do zabiegów ochronnych w jednostkach do tego uprawnionych. Czynności te są gwarantem prawidłowej aplikacji środków ochrony roślin.
7. Ewidencja wykonanych zabiegów środkami ochrony roślin
Prowadzenie i przechowywanie przez 3 lata dokumentacji związanej ze stosowaniem ŚOR jest warunkiem koniecznym dla rolnika. Taki dziennik powinien zawierać informacje, takie jak:
- nazwa środka ochrony roślin,
- czas zastosowania i zastosowaną dawkę,
- obszar i uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin
- sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.
Za nieprawidłowości grozi kara
Instytucją odpowiedzialną za nadzór i kontrolę nad prawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin jest PIORiN. Jeśli inspektor uzna, że na skontrolowanym obszarze zaszły nieprawidłowości w zakresie stosowanych pestycydów, inspekcja nakłada karę grzywny i kary administracyjne.
Zamów za darmo Zeszyt ewidencji zabiegów środków ochrony roślin
Wypełnij poniższy formularz, a na podany przez Ciebie adres prześlemy za darmo "Zeszyt ewidencji zabiegów środków ochrony roślin".
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie PIORiN
Zdjęcie: Pixabay