StoryEditorWiadomości rolnicze

74 mln złotych dopłat bezpośrednich nie trafiło do rolników w terminie. Czy ARiMR wypłaci im odsetki za opóźnienie?

26.07.2017., 13:07h
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pochwaliła się, że do 30 czerwca zakończyła wypłacanie dopłat bezpośrednich za 2016 rok. Jednak wielu rolników skarżyło się, że nie otrzymało tych pieniędzy na konto. Oprócz nich ARiMR nie przelał wszystkim gospodarzom płatności za zalesianie, za ONW czy rolno-środowiskowych. Sprawdziliśmy ile gospodarstw nie dostało do końca czerwca swoich dopłat oraz czy mogą liczyć na odsetki? 

Kampania wypłacania dopłat zakończona według standardów unijnych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na początku lipca podała, że w zakończonej 30 czerwca kampanii wypłacania dopłat przekazała na konta rolników rekordową kwotę. Wielu rolników oburzyło się na to stwierdzenie.

Jak to zakończyła skoro osobiście znam około 20 rolników, którzy już otrzymali pismo z Agencji, że dopiero pod koniec lipca otrzymają pieniądze? – skarżył się Pan Andrzej, rolnik z woj. warmińsko-mazurskiego.

W naszej okolicy około 200 rolników nie dostało dopłat do końca czerwca. Nawet żadnego pisma nie przesłali, że płatności została przesunięta. Jesteśmy bardzo pokrzywdzeni – dodawał Pan Stanisław, gospodarz spod Żnina w woj. kujawsko-pomorskim.

Czy zatem ARiMR mogło stwierdzi, że zakończyło kampanie dopłat za 2016 rok? Oficjalnie wygląda to tak, że jeśli instytucja wypłacające rolnikom dopłaty bezpośrednie w ustawowym terminie, czyli do 30 czerwca, przeleje środki na konto minimum 95% wnioskującym rolnikom, wówczas w świetle regulacji unijnych kampania ta jest uznawana za zakończona i państwu nie grożą żadne konsekwencje za nie wyrobienie się w czasie.


4 tys. gospodarstw bez dopłat bezpośrednich do końca czerwca

Ilu rolników było w podobnej sytuacji co Pan Andrzej czy Pan Stanisław? – Decyzji w sprawie przyznania płatności lub decyzji odmownych na dzień 30 czerwca 2017 roku nie otrzymało jeszcze ok. 4 tys. rolników, co stanowi 0,3 proc. rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie – informuje przedstawiciel biura prasowego ARiMR.

Łącznie Agencja dopiero po 30 czerwca przekazała lub przekaże na konta rolników ponad 74 mln złotych z tytułu dopłat bezpośrednich.

Aż 77 mln złotych z płatności rolno-środowiskowych nie zostało wypłaconych do końca czerwca

– Ja mam ponad 200 hektarów, a synowie po 30 ha i żaden z nas nie dostał dopłat. Może i ARiMR wydał w tym roku więcej pieniędzy, ale ja czuję że mam ich znacznie mniej. Chociażby dlatego, że nie dostałem także dopłat rolno-środowiskowych za ponad 100 ha – mówił Pan Krzysztof spod Leszna w Wielkopolsce.


Okazuje się, że również w tym aspekcie jest znacznie więcej rolników, którzy muszą czekać na przelew do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z danych przekazanych „Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu” wynika, że około 1800 gospodarstw do 30 czerwca 2017 roku nie otrzymało decyzji w sprawie przyznania płatności rolno-środowiskowych lub rolno-środowiskowo-klimatycznych lub ekologicznych. Oznacza to, że niemal 2% wnioskujących o te dopłaty rolników otrzyma je w lipcu lub nawet później.
ARiMR do czerwca nie zdążył wypłacić ponad 77 mln złotych z tych dopłat, a do połowy lipca zaplanował przelać około 26 mln złotych z tej kwoty. Pozostałe ponad 51 mln złotych rolnicy otrzymają w drugiej połowie lipca lub w sierpniu.

Tysiące gospodarstw musiało poczekać na premię za zalesienie i płatności ONW

 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie wykonała do 30 czerwca także wszystkich płatności dot. ONW. – Decyzji w sprawie przyznania płatności ONW lub decyzji odmownych na dzień 30 czerwca 2017 roku nie otrzymało jeszcze ok. 3,2 tys. rolników – podali przedstawiciele ARiMR. Agencja do czerwca nie zdążył wypłacić niemal 14 mln złotych z tych dopłat, ale do połowy lipca zaplanował przelać niemal 11 mln złotych z tej kwoty.

Na przelew z ARiMR musiało poczekać także część rolników składających wniosek o zalesianie

przyznanie płatności zalesieniowych (płatności kontynuacyjne PROW 2007 – 2013 oraz PROW 2014 – 2020). Decyzji w sprawie przyznania płatności zalesieniowych lub decyzji odmownych na dzień 30 czerwca 2017 roku nie otrzymało około 500 rolników.

– Należy jednak podkreślić, iż w przypadku płatności zalesieniowych PROW 2007 – 2013 warunkiem wydania decyzji i wypłaty płatności w 5 roku uczestnictwa w programie jest przekwalifikowanie gruntu rolnego na grunt leśny. W przypadku wniosków zalesieniowych z kampanii 2016 roku w około 0,34 tys. spraw rolnicy nie dostarczyli decyzji o przekwalifikowaniu gruntu rolnego na grunt leśny, a termin dostarczenia tego dokumentu upływa 31 grudnia 2017 roku – wyjaśnia przedstawiciel Agencji.

Już po 30 czerwca ARiMR przelało lub przeleje jeszcze ponad 4,2 mln złotych tytułem płatności za zalesienie za 2016 rok. 

Czy ARiMR przeleje rolnikom odsetki za późniejsze wypłacenie dopłat?

– Znam wielu rolników, którzy muszą odraczać spłatę raty kredytów, bo najpierw dostali pismo, że dopłaty będą mieli do 31 maja, a oni nawet w połowie lipca jeszcze nie mają. Jest kilka przypadków, że już komornik chce wejść do gospodarstwa – informował nas rolnik z woj. warmińsko-mazurskiego. Wtóruje mu także Pan Krzysztof spod Leszna.

Jak ja spóźniłbym się z zapłaceniem rachunku czy złożeniem wniosku, to od razu mam naliczane karne odsetki. Ciekawe czy w takiej sytuacji ja i inni rolnicy dostaniem odsetki za zwłokę w wypłaci dopłat przez ARiMR? – dopytywał się gospodarz z Wielkopolski.

Okazuje się, że jednak rolnik nie otrzyma dopłat powiększonych o odsetki, ponieważ płatności bezpośrednie, ONW i inne są środkami publicznymi. A zgodnie z ustawą o finansach publicznych od nich nie można naliczać odsetek.

 

Paweł Mikos, fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 18:08