Jak poinformowało ministerstwo rolnictwa podejrzenie zachorowania stada zostało postawione już 19 lipca. Wtedy to służby weterynaryjne stwierdziły dwa padnięcia świń. Gospodarstwo natychmiast zostało objęte nadzorem urzędowym przez lekarza weterynarii, pobrano próbki do badań oraz zabezpieczono znajdujące się w gospodarstwie żywe zwierzęta. Po potwierdzeniu ASF wszystkie 3 pozostające przy życiu świnie zostały zabite i poddane utylizacji.
Została też wyznaczona 3 kilometrowa strefa zapowietrzona i 7 kilometrowa strefa bezpośrednio zagrożona ryzykiem wystąpienia ASF w gospodarstwach rolnych. Hodowla na tym obszarze nie jest prowadzona na skalę masową i przemysłową. Ministerstwo rolnictwa podało, że na terenie tym znajduje się 37 gospodarstw, które łącznie utrzymują 192 sztuki świń. Zostały one objęte procedurami sanitarnymi związanymi ze zwalczaniem ASF. Wszelkie działania z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej związane z zabiciem jakichkolwiek świń finansowane są z budżetu państwa, a za zwierzęta przysługuje odszkodowanie.
Pod koniec lipca Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku poinformował, że zostały podjęte dodatkowe działanie związane z oczyszczeniem gospodarstwa w którym wykryto pomór.
- W obszarze zapowietrzonym o promieniu 3 km od ogniska choroby, rozpoczęto działania mające na celu likwidację świń w gospodarstwach. W dniu 28 lipca 2014r. uśmiercono 53 świń w 14 gospodarstwach w tym obszarze. Po oszacowaniu wartości uśmierconych zwierząt przez zespół rzeczoznawców, zwłoki świń zostały zabezpieczone i przewiezione do zakładu utylizacyjnego – czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.
Ponadto, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku dokonał sprawdzenia prawidłowości oznakowania obszarów zapowietrzonego i zagrożonego oraz zastosowanych środków bioasekuracji w gospodarstwach i na drogach.
T.Ś.