Rolnicy niepokoją się jednak, że przetargi się nie odbywają, co może doprowadzić do tego, że późniejsze wzięcie ziemi w dzierżawę pozbawi ich dopłat bezpośrednich. Ostateczny termin składania wniosków o dopłaty mija 15 czerwca. Niektórzy sugerują wręcz, że państwo straci na tym tysiące euro, jeśli ANR nie wystąpi o dopłaty do tych gruntów.
Zapytaliśmy więc Agencję, jaka jest jej aktywność w kwestii przeprowadzania przetargów od wejścia w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Włas-
ności Rolnej Skarbu Państwa
Agencja poinformowała, iż tam gdzie rolnicy nie są zainteresowani przetargami ofertowymi, trwają normalne procedury niezbędne do przeprowadzenia przetargów ograniczonych licytacyjnych (skierowanych do rolników indywidualnych powiększających gospodarstwa rodzinne).
Natomiast w związku z wejściem w życie nowych przepisów (i związanych z nimi procedur), które w istotny sposób zmieniają zasady organizacji i przeprowadzania przetargów ofert pisemnych na dzierżawę, w oddziałach terenowych Agencji kończą się konsultacje społeczne z radami społecznymi działającymi w terenie w sprawie oceny kryteriów ofert pisemnych w przetargach ograniczonych do rolników indywidualnych.
Zdaniem ANR, pozwoli to na uruchomienie w trybie pilnym wszystkich rodzajów przetargów na dzierżawę gruntów rolnych z Zasobu.
Biuro rzecznika prasowego ANR podkreśla, że Agencja, zgodnie z oczekiwaniami rolników, jest zainteresowana wykorzystywaniem dialogu społecznego jako instrumentu budowy zaufania. ms