Czy prezydent spełni swoje obietnice dotyczące rolnictwa i polskiej wsi
Rolnicy i sadownicy działający w Agro Unii zorganizowali w czwartek, 7 marca 2019 roku pikietę w Warszawie pod Pałacem Prezydenckim, a później pod siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
– Wyrównanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników. Jako prezydent doprowadzę do godnego i równego traktowania polskich rolników w Unii Europejskiej. (...) Ochrona rolników przed nadużyciami i oszustwami ze strony wielkich sieci i pośredników handlowych. (...) Jako prezydent uczynię wszystko co w mojej mocy, aby sytuacja gospodarcza polskich rolników uległa poprawie – przeczytała Patrycja Stempniak fragmenty listu Andrzeja Dudy z czasu kampanii prezydenckiej.
Odnosząc się do tych słów Michał Kołodziejczak, lider Agro Unii, pytał co prezydent zrobił od tego czasu dla rolnictwa.
– Z tego co wiemy nie zrobił nic. Miesiąc temu, podczas strajku, chcieliśmy przypomnieć mu, że pamiętamy o tych słowach – powiedział Kołodziejczak.
Rolnicy z Agro Unii pytali się retorycznie czy prezydent spełni swoje obietnice dotyczące rolnictwa składane podczas kampanii wyborczej i zasłuży na miano „obrońcy polskiej wsi” (Fot.
7 postulatów Agro Unii dot. polskiego rolnictwa
Organizatorzy pikiety przedstawili także 7 postulatów dotyczących poprawy sytuacji polskiej wsi. Wśród nich znalazła się interwencja na rynku trzody chlewnej czy reforma izb rolniczych.
– Oczywiście do pisania ustaw są urzędnicy, ale my będziemy bacznie zwracać uwagę na to co trzeba zrobić – mówił Michał Kołodziejczak.
Oto lista 7 postulatów Ago Unii:
- Wprowadzenie przepisów nakładających na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązku oferowania do sprzedaży produktów rolno-spożywczych z minimalnym udziałem 51% produktów pochodzenia i produkcji krajowej.
- Graficzne znakowanie produktów rolno-spożywczych flagą kraju pochodzenia produktu.
- Nałożenie na Rosję embarga na sprzedaż do polski węgla kamiennego – do czasu zniesienia przez Rosję ograniczeń w eksporcie polskich owoców i warzyw.
- Uzdrowienie samorządu rolniczego - reforma izb rolniczych.
- Audyt rolniczych związków zawodowych i funduszy promocji żywności oraz reforma tych instytucji.
- Wprowadzenie ustawowego zakazu komercjalizacji ujęć wody oraz potraktowanie wody jako strategicznego surowca do produkcji żywności.
- Podjęcie natychmiastowej interwencji państwa w celu uratowania rynku trzody chlewnej.
Agro Unia przedstawiła 7 postulatów dot. poprawy sytuacji polskiej wsi
Dramatyczna sytuacja sadowników po „interwencyjnym skupie” jabłek
Protestujący z Agro Unii chcieli również zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację sadowników.
– W październiku 2018 roku usłyszeliśmy od ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, że będzie prowadzony skup interwencyjny, który pomoże nam sprzedać jabłka w cenie ok. 30 groszy za kilogram. Jabłka oddaliśmy do firmy Eskimos zawierzając panu ministrowi. Do 14 grudnia otrzymaliśmy część pieniędzy. Niestety do 7 marca nie otrzymaliśmy reszty. Rolnicy bankrutują, nie mają środków, aby wejść z pracami do sadów. Jesteśmy załamani, nie wiemy co robić. Z KOWR-u otrzymujemy informacje, że to nie jest ich sprawa. Obawiam się, że tych pieniędzy już nie odzyskamy. W moim przypadku jest to około 500 tysięcy złotych – mówiła Marta Przybyś, sadowniczka z woj. świętokrzyskiego.
O dramatycznej sytuacji w polskim sadownictwie mówiła Marta Przybyś
Setki kilogramów jabłek na ulicach Warszawy
I chociaż policjanci nie pozwolili na wyrzucenie jabłek pod Pałacem Prezydenckim, to kilka godzin później sadownicy rozrzucili jabłka z „big bagów” na pl. Unii Lubelskiej w stolicy oraz w Górze Kalwarii. Agro Unia zapowiada kolejne akcje protestacyjne w najbliższym czasie.
Ireneusz Oleszczyński
Fot. Ireneusz Oleszczyński