StoryEditorWiadomości rolnicze

Akt oskarżenia w sprawie chorego bydła, które miało trafić do ubojni

05.05.2015., 22:05h
Prokuratura w Rawie Mazowieckiej zakończyła śledztwo ws. transportu chorego i padłego bydła, który miał trafić do ubojni w okolicach Białej Rawskiej. W związku z tą sprawą przed sądem stanie sześć osób, w tym dwóch lekarzy weterynarii.

Jak poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania, akt oskarżenia skierowany został do łódzkiego sądu okręgowego. Dodał, że na ławie oskarżenia zasiądą: właściciel ubojni, małżeństwo prowadzące firmę dostarczającą bydło, dwaj lekarze weterynarii oraz mężczyzna kierujący samochodem, w którym znajdowało się padłe i chore bydło.

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w marcu 2013 r. po tym, jak policjanci przeprowadzili kontrolę samochodu przystosowanego do przewozu bydła, w którym znajdowały się łącznie 24 sztuki – w tym 9 sztuk padłych. Transport miał trafić do ubojni prowadzonej przez oskarżonego w gminie Biała Rawska. Jak później ustalono, duża część bydła była chora – stwierdzono m.in. zapalenie płuc, oskrzeli i jelit.

W innym samochodzie zaparkowanym nieopodal ubojni, a także w jej ukrytych pomieszczeniach, zabezpieczono kilkadziesiąt ton mięsa niewiadomego pochodzenia i jakości. Pobrano jego próbki do badań; w części z nich wykryto m.in. antybiotyki i niebezpieczne dla życia i zdrowia bakterie.

Jak poinformował Kopania, śledczy przeanalizowali działalność ubojni począwszy od 2006 r. Przesłuchano świadków, zabezpieczono obszerną dokumentację. Do prokuratury trafiły wyniki szczegółowych badań laboratoryjnych mięsa. Przeprowadzono ekspertyzy informatyczne, z zakresu badań pisma i księgowości. Dokonano także szczegółowej analizy kryminalnej.

Na podstawie zebranego materiału śledczy postawili właścicielowi ubojni m.in. zarzut sprowadzenie zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób, oszustwo na szkodę odbiorców mięsa, a także działanie na szkodę praw pracownika, naruszenie przepisów ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych oraz o rachunkowości. Śledczy ustalili również, że począwszy od 2009 r. duża część dostaw bydła realizowana była przez firmę mieszczącą się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Prowadzące firmę małżeństwo również oskarżono o spowodowania zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. Całej trójce grozi kara do 12 lat więzienia.

Na ławie oskarżenia zasiądą także dwaj lekarze weterynarii, których prokuratura oskarżyła o niedopełnienie obowiązków i poświadczenia nieprawdy. Grozi im kara do pięciu lat więzienia. Ostatni z oskarżonych to kierowca samochodu, w którym znajdowało się padłe i chore bydło. Oskarżono go o znęcanie się nad zwierzętami, za co grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 04:13