Dotacje dla rolników powinny trafiać dla polskich producentów maszyn rolniczych
W poniedziałek, 23 lipca 2018 roku, minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, uczestniczył w naradzie w zakładach Ursusa w Lublinie.
– Musimy zastanowić się nad tym, jak zmienić zasady wydatkowania środków dostępnych w ramach PROW 2014 – 2020, tak aby wspierały one polskich producentów maszyn i urządzeń rolniczych – mówił podczas spotkania minister Ardanowski.
W rozmowach, w których uczestniczyli przedstawiciele producentów oraz organizacji rolniczych omawiano także szanse na zwiększenia eksportu maszyn rolniczych m.in. do Afryki czy Azji.
Ursus obwiniał ARiMR za swoje słabe wyniki finansowe
Co ciekawe, na początku maja 2018 roku, kiedy spółka Ursus omawiała swoje wyniki finansowe a 2017 rok, a właściwie stratę, za głównego winowajcę uznała Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Władze Ursusa twierdziły, że strata firmy była spowodowana spadkiem przychodów ze sprzedaży krajowej, a ta miała wynikać z „zupełnego rozkładu” funkcjonowania systemu dotacji dla polskich rolników.
– Cała branża odczuwa negatywne skutki odwoływania przez ARiMR wcześniej ogłoszonych naborów, co skutkuje wstrzymywaniem dotacji stymulujących zakupy maszyn i ciągników przez rolników – podawał Ursus w komunikacie omawiającym wyniki finansowe spółki.
Firma podkreślała, że do maja 2018 r. ARiMR z niemal 10 mln złotych przeznaczonych na Modernizację gospodarstw rolnych zrealizowała płatności na poziomie zaledwie 7%.
Ursus wierzy, że uruchomione w tym roku dotację z PROW 2014 – 2020 przyczynią się do wzrostu sprzedaży ciągników i innych maszyn rolniczych.
ARiMR: nie odpowiadamy za straty Ursusa
Do tych oskarżeń odniosła się dość szybko Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR stwierdziła, że nieprawdą jest, że nastąpił „zupełny rozkład funkcjonowania systemu dopłat dla polskich rolników”. Agencja podkreśliła, że w 2017 r. rolnicy otrzymali ponad 14 mld zł w ramach dopłat bezpośrednich, co jest podobnym poziomem do lat 2013-2015.
– W tych latach spółka Ursus nie miała zastrzeżeń do działalności ARiMR – zauważa Agencja.
ARiMR zaznaczyła też, że nie odwoływała żadnych wcześniej ogłoszonych naborów, z których można otrzymać dofinansowanie na zakup maszyn. –Skoro ARiMR nie odwołała żadnego ogłoszonego wcześniej naboru, nieprawdą jest również że „spowodowało to wstrzymywanie dotacji stymulujących zakupy maszyn i ciągników przez rolników” – dodaje Agencja Restrukturyzacja i Modernizacji Rolnictwa.
ARiMR też dodała, że do maja 2018 roku zakontraktowano ponad 2,8 mld złotych, czyli prawie 29 proc. budżetu przeznaczonego na "Modernizację gospodarstw rolnych".
Paweł Mikos
Fot. MRiRW, pixabay