Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa najbliższa rolnikowi
List Intencyjny w sprawie współpracy w zakresie promocji zdrowia i upowszechniania programów profilaktycznych na obszarach wiejskich został podpisany przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i prezes ARiMR Halinę Szymańską.
Minister Adam Niedzielski poinformował, że jednym z kluczowych punktów wprowadzanego przez ARiMR projektu będzie Program 40+, dedykowany osobom, które ukończyły 40-sty rok życia i powinny wykonać pakiet badań profilaktycznych, co ma poprawić zdecydowanie niekorzystne statystki zdrowotne na obszarach wiejskich.
W związku z niepokojącym stanem badań rolników stwierdzono, że biura ARiMR są najbardziej korzystnym i najbliższym im miejscem, w którym mogliby wypełnić ankietę dotyczącą swojego zdrowia.
– Nikt nie ma większego dostępu do rolników niż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdyż prawie każdy rolnik jest beneficjentem płatności bezpośrednich. Dlatego powstał pomysł, aby poprzez struktury agencji docierać do rolników i zachęcać do badań profilaktycznych – przyznał wicepremier Henryk Kowalczyk.
Skierowanie dla rolnika do każdej wypełnionej ankiety
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na swoim koncie na Twitterze przytoczyło słowa wypowiedziane przez prezes ARiMR Halinę Szymańską, która przyznała, że do każdej wypełnionej przez rolnika ankiety zostanie wygenerowane skierowanie na badanie, a wszystkie placówki Agencji są już na to gotowe.
Dlaczego rolnicy rzadko się badają?
Badania przeprowadzone przez odpowiednie instytucje wskazują, że rolnicy badają się rzadko ze względu na to, że:
- po prostu rzadziej korzystają z porad lekarza pierwszego kontaktu, lekarzy specjalistów i badań profilaktycznych;
- nie mają obowiązku wykonywania badań profilaktycznych (wstępnych czy okresowych), co podkreślał wicepremier Kowalczyk
- mają utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki medycznej, a w wielu gminach – do podstawowej opieki medycznej.
Na co najczęściej chorują rolnicy?
Przeprowadzone w 2022 roku badania, które wykonali pracownicy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH wykazały, że rolnicy i ich rodziny najczęściej zapadają na choroby:
- przewlekłe,
- układu kostno-stawowego,
- układu sercowo-naczyniowego,
- metaboliczne,
- depresje.
Celami "Programu profilaktyki zdrowotnej dla mieszkańców obszarów wiejskich" są:
- promocja zdrowia i zdrowego trybu życia, w tym programów profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców obszarów wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rolników,
- zwiększanie świadomości rolników w zakresie możliwości wczesnego rozpoznawania oraz diagnozowania chorób zawodowych i cywilizacyjnych;
- umożliwianie, w przypadku rolników zainteresowanych profilaktyką zdrowotną, przeprowadzania badań podstawowych (pakiet diagnostyczny dla kobiet i mężczyzn) w ramach przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia, wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia, oferty programu "Profilaktyka 40 PLUS".
Dzięki podjęciu takich działań profilaktyka, diagnostyka i terapia są możliwe w wybranych ośrodkach w Polsce. Ponadto usługi są wykonywane bezpłatnie.
oprac. Justyna Czupryniak